Carnivore dieta

Rychlý úbytek na váze, lepší nálada, více energie a léčba mnoha závažných onemocnění. Kdo by to nechtěl, že? Co pro to musíte udělat? Vyřaďte z jídelníčku veškerou rostlinnou stravu a jezte pouze zvířata. Ano, řeč je o stále populární carnivore diet, česky též stravě masožravce nebo „masové“ dietě. Ta má své zastánce dokonce i mezi předními sportovci a odborníky na výživu. Je to ale skutečně tak jednoduché? Pojďme si carnivore dietu představit blíže i se všemi jejími přínosy a riziky.

 

 

JAK VYPADÁ CARNIVORE JÍDELNÍČEK?

 

Carnivore strava je založena na konzumaci celých zvířat tzv. od čumáku po ocas, dopřát si tak můžete veškeré druhy masa (drůbeží, hovězí, vepřové, skopové, zvěřinu, králičí, pštrosí, …), vnitřnosti (játra, srdce, žaludky, ledvinky, mozek, …), další části zvířat, jako je jazyk, krky nebo morek z kostí, ryby (lososa, candáta, makrelu, tresku, pstruha, štiku, tuňáka, úhoře, žraloka, …) a mořské plody (humr, krab, krevety, langusty, mušle, slávky, ústřice, …) Dále do carnivore jídelníčku patří také vejce a živočišné tuky (sádlo, lůj, máslo).

 

Většinu jídla při carnivore dietě konzumujete tepelně zpracované, tedy pečené, grilované, vařené atp. Důležitou součástí tohoto stravování jsou masové a kostní vývary. Někteří zastánci carnivore stravování se však uchylují i k extrémnějšímu přístupu konzumace syrového masa a orgánů. Tento přístup s sebou nese množství rizik a rozhodně doporučujeme se ho vyvarovat, jak jsme již vysvětlovali v našem článku o známém influencerovi Liver Kingovi.

 

Dále bývají do diety zařazovány vybrané mléčné výrobky s nízkým obsahem laktózy, pokud jsou dobře tolerovány (např. máslo, tvaroh, jogurty, kefír, zakysaná smetana nebo některé druhy sýrů). Někteří zastánci carnivore stravy přidávají navíc pro ochucení ještě bylinky a koření, důležitá bývá také sůl.

 

Naopak zcela vynechat byste měli při carnivore dietě ze stravy veškeré rostlinné potraviny, tedy obiloviny, luštěniny, ovoce, zeleniny, ořechy, semínka a výrobky z nich. Zapomeňte tedy na pečivo, těstoviny, rýži, čokoládu nebo váš oblíbený zákusek.

 

Pitný režim při carnivore dietě tvoří voda, případně vývary. O kávě, čaji nebo alkoholu si tak můžete nechat jen zdát, ty patří do rostlinné stravy.

 

 

Při carnivore dietě si můžete dopřát veškeré druhy masa a další živočišné produkty.
Na rostlinnou stravu však zapomeňte.

 

 

PROČ SE NĚKDO UCHYLUJE K TAKTO EXTRÉMNÍ DIETĚ?

 

Důvodů je hned několik. Těmi nejčastějšími jsou snaha zhubnout nebo řešit různá více či méně závažná onemocnění. Carnivore dieta je totiž podle jejích propagátorů skvělým a účinným způsobem shazování přebytečného tuku. Zároveň slibují zlepšení nálady, energie a libida nebo dokonce pomoc při léčbě některých autoimunitních onemocnění, cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění i dalších zdravotních potížích 1, 2.

 

Carnivore dieta bývá prezentována i jako součást zdravého životního stylu vhodná pro většinu z nás. Živočišná strava totiž údajně představuje pro člověka nejlepší zdroj živin, vitaminů a minerálů, s nejlepší biodostupností a bez toxinů obsažených v rostlinách 1.

 

Je však pro nás carnivore dieta skutečně tak přínosná?

 

 

HUBNUTÍ NA CARNIVORE DIETĚ

 

Zvýšený příjem kvalitních bílkovin, kterými je carnivore dieta doslova nabitá, je jedním ze základů všech efektivních redukčních diet. Bílkoviny vás totiž dokáží zasytit na delší dobu než sacharidy a tuky, mají ze všech makroživin nejvyšší termický efekt a zvyšují bazální metabolismus. To vše může pomoci ke snížení příjmu kalorií, o něco vyššímu výdeji, a tedy celkově ke kýženému úbytku hmotnosti. Zároveň vám bílkoviny pomáhají chránit svalovou hmotu v kalorickém deficitu.

 

Přestože je zvýšený příjem bílkovin pocházejících z živočišných produktů skvělým pomocníkem při hubnutí, rozhodně není nutné, a dokonce ani žádoucí stavět svůj příjem v dietě pouze na nich. Stále platí, že pro spalování tuků je nejdůležitější dosáhnout kalorického deficitu. Jakým způsobem toho dosáhnete, je pak otázkou osobních preferencí. Sami si vyberte, která dieta je pro vás nejlepší a především udržitelná.

 

 

POMŮŽE VÁM CARNIVORE DIETA ZLEPŠIT ZDRAVOTNÍ STAV?

 

Jak již bylo řečeno, carnivore dieta slibuje zlepšení zdraví v mnoha ohledech, od lepší nálady po léčbu závažných chronických onemocnění. Tyto její přínosy však nenachází ve vědecké literatuře prakticky žádnou oporu. Jediné důkazy, které máme k dispozici, jsou pouze neoficiální (tzv. anekdotické), tedy subjektivní pocity jednotlivých zastánců carnivore diety.

 

Doposud největší publikovaná studie na toto téma byla provedena na vzorku 2 029 dospělých stravujících se podle zásad carnivore diety. V rámci studie bylo pozorováno jen málo nežádoucích účinků a účastníci reportovali spíše zdravotní přínosy a značnou spokojenost 3. Tato studie však měla spoustu limitací a rozhodně nelze její výsledky nijak zobecňovat 4.

 

Carnivore dieta bývá často propagována také jako účinná při léčbě různých autoimunitních onemocnění. Současné vědecké výzkumy však naopak naznačují, že jedním z problémových faktorů při rozvoji autoimunitních onemocnění je právě vyšší konzumace masa 5. Podle studie publikované koncem roku 2021 je pak masožravá strava spojována s vyšším rizikem rozvoje ulcerózní kolitidy, která se též řadí mezi autoimunitní onemocnění 6.

 

 

Carnivore dieta není zázračný všelék. Takovou moc nemá žádná dieta.

 

 

Za zmínku též stojí, že jedním z nejznámějších propagátorů carnivore diety a jejích účinků na zdraví je americký ortoped Shawn Baker. Tomu byla v roce 2017 Lékařskou radou Nového Mexika zrušena lékařská licence kvůli obavám o jeho kompetenci. Lékařská licence mu pak byla v roce 2019 obnovena s požadavkem přímého dohledu při výkonu lékařské praxe 7, 8.

 

 

NESE S SEBOU CARNIVORE STRAVA NĚJAKÁ DALŠÍ ZDRAVOTNÍ RIZIKA?

 

Jedním z často zmiňovaných rizik v souvislosti s carnivore dietou je nedostatek živin. Podle aktuálně dostupných poznatků se však zdá, že lze skutečně všechny základní živiny získat pouze z potravin živočišného původu. Dokonce by pro nás měly být živiny z živočišné stravy biologicky dostupnější. Výjimku zde tvoří vápník a vitamín C. Požadavky na jednotlivé živiny se navíc mohou při různém typu stravování značně lišit 9. Ovlivněna může být také míra využití některých živin. Rostliny totiž obsahují značné množství tzv. antinutrientů, které narušují vstřebávání některých živin, například zinku, vápníku, hořčíku nebo železa 10.

 

Díky absenci rostlinné stravy v carnivore dietě chybí vláknina. Ta se nachází především v zelenině, ovoci, celozrnných obilovinách, luštěninách, ořeších a semenech. Vláknina je přitom považována za jednu z nejdůležitějších složek v lidské výživě. Dle dostupných důkazů má vláknina množství pozitivních účinků na naše zdraví, mimo jiné pomáhá regulovat hladinu glukózy v krvi, snižuje cholesterol a zlepšuje trávení. Dále také přibývá důkazů o účincích vlákniny na mikrobiom. Mnoho výzkumů z epidemiologických studií také ukazuje na velmi příznivé účinky vlákniny při kontrole hmotnosti 11.

 

Další riziko carnivore stravy s sebou nese vysoká konzumace červeného masa (do této kategorie patří vepřové, hovězí, telecí, skopové a jehněčí maso). Ta je v odborné literatuře často spojována se zvýšeným rizikem řady chronických onemocnění a dokonce předčasnou úmrtností. Obzvlášť problematické je především zpracované červené maso, tedy různé klobásy, slanina, salámy a podobně. Naproti tomu bílé drůbeží masa se jeví jako bezpečný nízkotučný zdroj vysoce kvalitních bílkovin. Ukazuje se také, že současná produkce masa navíc představuje zátěž pro životní prostředí 12—16.

 

Pravděpodobně vás též napadne, že vysoký příjem bílkovin z živočišné stravy by mohl zatěžovat a poškozovat ledviny. Tomuto tématu jsme se blíže věnovali v samostatném článku, zde tedy jen stručně připomeňme, že tento problém může nastat v případě vysokého příjmu bílkovin a příliš nízkého příjmu sacharidů a tuků. Pokud tedy v rámci carnivore diety kladete důraz i na živočišné tuky a dodržujete pravidelný pitný režim, nemělo by k poškození ledvin dojít.

 

Právě vysoký příjem tuků, konkrétně těch nasycených, bývá pak dalším terčem kritiky carnivore stravy. Nasycené tuky se totiž často řadí mezi zdraví škodlivé, neboť zvyšují hladinu cholesterolu a jsou spojovány s rizikem srdečních onemocnění. Značná část odborníků na výživu tak doporučuje je ve stravě omezit. Obecně je však vztah mezi tím, co jíme, a naším zdravím složitý. Na potraviny je třeba se dívat komplexně a za konkrétními zdravotními problémy nelze hledat jednu konkrétní složku potravin. Co se nasycených tuků týče, i ty jsou dle současných důkazů v omezeném množství důležitou složkou zdravé stravy, pokud jsou přijímány z minimálně zpracovaných potravin 17.

 

Kdo by se však měl jistě carnivore stravě a obecně dietám s vysokým obsahem bílkovin vyhnout obloukem, jsou pacienti s chronickým onemocněním ledvin 18. Zároveň není takto restriktivní eliminační dieta vhodná pro ty, kteří se v minulosti potýkali, nebo stále potýkají, s poruchami příjmu potravy.

 

 

Milujete steaky? Pak pro vás zní carnivore strava možná lákavě.
Mějte však na paměti úskalí a rizika, která s sebou tento způsob stravování přináší.

 

 

Pokud se však těšíte dobrému zdraví, zdá se, že by pro vás nemělo dodržování carnivore diety po kratší dobu představovat přílišné zdravotní riziko. Samozřejmě je třeba, stejně jako u jiných diet, aby byla vhodně sestavená a tvořená převážně minimálně zpracovanými a vhodně upravenými kvalitními potravinami.

 

 

SHRNUTÍ NA ZÁVĚR

 

Maso a další živočišné produkty tvoří důležitou složku lidské výživy a jsou pro naše zdraví přínosné. Jedná se mimo jiné o cenný zdroj vysoce kvalitních bílkovin a některých mikroživin, zejména železa, zinku a vitaminu B12. Vyšší příjem bílkovin zároveň napomáhá při snaze o hubnutí. To však rozhodně není důvod stavět jídelníček pouze na živočišné stravě a uchylovat se k extrémům v podobě carnivore diety, která zcela vyřazuje rostlinné potraviny. Současné výzkumy navíc jako zdravou stravu podporují spíše pestrý vyvážený jídelníček s převahou rostlinných složek výživy. Nezapomínejte také, že výživa je z velké části individuální záležitostí a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Důležité je, aby vámi zvolená dieta odpovídala vašim aktuálním cílům a byla pro vás udržitelná. Cílem není jen přežít, ale život i jídlo si také užívat.

 

 

Autor článku: Ing. Anna Keclíková

 

 

Zdroje:

  1. SALADINO, Paul. The Carnivore Diet: Start Here. In: Heart & Soil [online]. [cit. 2023-02-15]. Dostupné z: https://heartandsoil.co/the-carnivore-diet-start-here/
  2. Carnivore Diet Health Benefits. In: Carnivore.diet [online]. [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://carnivore.diet/carnivore-diet/
  3. LENNERZ, Belinda, Jacob MEY, Owen HENN a David LUDWIG. Behavioral Characteristics and Self-Reported Health Status among 2029 Adults Consuming a “Carnivore Diet”. Current Developments in Nutrition [online]. 2021, 5(12) [cit. 2023-02-15]. ISSN 24752991. Dostupné z: doi:10.1093/cdn/nzab133
  4. KIRWAN, Richard, Gregg MALLETT, Lucy ELLIS a Alan FLANAGAN. Limitations of Self-reported Health Status and Metabolic Markers among Adults Consuming a “Carnivore Diet”. Current Developments in Nutrition [online]. 2022, 6(5) [cit. 2023-02-15]. ISSN 24752991. Dostupné z: doi:10.1093/cdn/nzac037
  5. GERSHTEYN, Iosif a Leonardo FERREIRA. Immunodietica: A data-driven approach to investigate interactions between diet and autoimmune disorders. Journal of Translational Autoimmunity [online]. 2019, 1 [cit. 2023-02-19]. ISSN 25899090. Dostupné z: doi:10.1016/j.jtauto.2019.100003
  6. PETERS, Vera, Laura BOLTE, Eva SCHUTTERT, Sergio ANDREU-SÁNCHEZ, Gerard DIJKSTRA, Rinse WEERSMA a Marjo CAMPMANS-KUIJPERS. Western and Carnivorous Dietary Patterns are Associated with Greater Likelihood of IBD Development in a Large Prospective Population-based Cohort. Journal of Crohn’s and Colitis [online]. 2022, 16(6), 931-939 [cit. 2023-02-15]. ISSN 1873-9946. Dostupné z: doi:10.1093/ecco-jcc/jjab219
  7. NEW MEXICO MEDICAL BOARD. BOARD ACTIONS. 2017. Dostupné také z: https://www.nmmb.state.nm.us/docs/board_actions/07-01-17%20thru%2009-30-17.pdf
  8. NEW MEXICO MEDICAL BOARD. BOARD ACTIONS. 2019. Dostupné také z: https://www.nmmb.state.nm.us/docs/board_actions/Board%20Actions%20Reported%204-1-19%20through%206-31-19.pdf
  9. O’HEARN, Amber. Can a carnivore diet provide all essential nutrients?. Current Opinion in Endocrinology, Diabetes & Obesity [online]. 2020, 27(5), 312-316 [cit. 2023-02-15]. ISSN 1752-296X. Dostupné z: doi:10.1097/MED.0000000000000576
  10. POPOVA, Aneta a Dasha MIHAYLOVA. Antinutrients in Plant-based Foods: A Review. The Open Biotechnology Journal [online]. 2019, 13(1), 68-76 [cit. 2023-02-22]. ISSN 1874-0707. Dostupné z: doi:10.2174/1874070701913010068
  11. FULLER, Stacey, Eleanor BECK, Hayfa SALMAN a Linda TAPSELL. New Horizons for the Study of Dietary Fiber and Health: A Review. Plant Foods for Human Nutrition [online]. 2016, 71(1), 1-12 [cit. 2023-02-22]. ISSN 0921-9668. Dostupné z: doi:10.1007/s11130-016-0529-6″
  12. SALTER, A.M. The effects of meat consumption on global health. Revue Scientifique et Technique de l’OIE [online]. 2018, 37(1), 47-55 [cit. 2023-02-20]. ISSN 0253-1933. Dostupné z: doi:10.20506/rst.37.1.2739
  13. WOLK, A. Potential health hazards of eating red meat. Journal of Internal Medicine [online]. 2017, 281(2), 106-122 [cit. 2023-02-15]. ISSN 09546820. Dostupné z: doi:10.1111/joim.12543
  14. FARVID, Maryam, Elkhansa SIDAHMED, Nicholas SPENCE, Kingsly MANTE ANGUA, Bernard ROSNER a Junaidah BARNETT. Consumption of red meat and processed meat and cancer incidence: a systematic review and meta-analysis of prospective studies. European Journal of Epidemiology [online]. 2021, 36(9), 937-951 [cit. 2023-02-16]. ISSN 0393-2990. Dostupné z: doi:10.1007/s10654-021-00741-9
  15. LIBERA, Justyna, Katarzyna IłOWIECKA a Dariusz STASIAK. Consumption of processed red meat and its impact on human health: A review. International Journal of Food Science & Technology [online]. 2021, 56(12) [cit. 2023-02-16]. ISSN 1365-2621. Dostupné z: doi:10.1111/ijfs.15270
  16. PETROVIC, Zoran, Vesna DJORDJEVIC, Dragan MILICEVIC, Ivan NASTASIJEVIC a Nenad PARUNOVIC. Meat Production and Consumption: Environmental Consequences. Procedia Food Science [online]. 2015, 5, 235-238 [cit. 2023-02-15]. ISSN 2211601X. Dostupné z: doi:10.1016/j.profoo.2015.09.041
  17. GERSHUNI, Victoria M. Saturated Fat: Part of a Healthy Diet. Current Nutrition Reports [online]. 2018, 7(3), 85-96 [cit. 2023-02-16]. ISSN 2161-3311. Dostupné z: doi:10.1007/s13668-018-0238-x“
  18. CUENCA-SÁNCHEZ, Marta, Diana NAVAS-CARRILLO a Esteban ORENES-PIñERO. Controversies Surrounding High-Protein Diet Intake: Satiating Effect and Kidney and Bone Health. Advances in Nutrition [online]. 2015, 6(3), 260-266 [cit. 2023-02-16]. ISSN 21618313. Dostupné z: doi:10.3945/an.114.007716


blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank