Odhalení Liver Kinga

Možná jste v uplynulém roce zahlédli na sociálních sítích vousatého a svalnatého influencera s přezdívkou LIVER KING, jak např. pojídá syrová zvířecí játra, srdce nebo varlata. Aktuálně má na Instagramu 1,7 milionu a na TikToku 3,5 milionu sledujících a proslavil se tím, že mohutně propaguje carnivore dietu založenou na konzumaci syrového masa a orgánů s argumenty, že se jedná o stravu našich předků. Naopak opovrhuje většinou věcí, které moderní civilizace přinesla, protože to není dost “ancestral” (např. ale létání v soukromých tryskáčích nebo střelba ze zbraní mu nevadí).

 

Tento influencer opakovaně tvrdil, že každý může mít postavu jako on, když bude dodržovat 9 “principů předků”, které zahrnují správný spánek, pohyb, výživu, vystavování se slunci, chladu (a samozřejmě konzumaci suplementů od jeho společnosti). Stejně tak opakovaně tvrdil v médiích, v podcastech i na sociálních sítích, že nikdy neužíval žádné dopingové látky a že jeho postava a síla je výsledkem tohoto specifického jídelníčku a životního stylu.

 

 

KDE JE V TOMTO PŘÍBĚHU HÁČEK?

Dle uniklé e-mailové komunikace se ukázalo, že “král jater” kromě syrového masa užíval i obrovské množství dopingových látek včetně anabolických steroidů, růstového hormonu a dalších peptidů. V minulém roce utrácel jen za růstový hormon 11 000 $ měsíčně (tedy v přepočtu zhruba 260 000 Kč/měsíc!!!). Jsou syntetické dopingové látky v injekcích dost “ancestral”? Na lov mamutů jedině s injekcí růsťáku…

 

 

 

 

PROČ JE TOHLE ŠPATNĚ?

Tento příběh velmi smutně ukazuje, jak funguje dnešní svět výživy, fitness a sociálních sítí. Kdyby tento stejný člověk propagoval cokoliv rozumného, nikdy by neměl tolik sledujících a peněz. Když ale začne tvrdit, že za jeho svalnatou a silnou postavu může konzumace syrového masa, jater a dalších vnitřností, začne se chovat výstředně a chodit bez trika, získá tím miliony sledujících a miliony dolarů. Dle svých slov vydělal více než 100 miliónů dolarů za loňský rok.

 

Nepochopte nás špatně, ať si každý dospělý člověk dělá v soukromí co uzná za vhodné. Ale cíleně navádět miliony sledujících ke specifickému jídelníčku s příslibem zisku stejné postavy a síly bez dopingu, je zkrátka obrovský podvod a lež, která nyní byla odhalena.

 

Zas a znovu tedy musíme varovat – nevěřte automaticky influencerům. Žádné zázračné zkratky na cestě ke zdraví a skvělé postavě neexistují. Konzumace syrového masa a vnitřních orgánů zvířat má navíc mnohá rizika a masivní nárůst svalové hmoty a síly mezi nimi není.1,2

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje:

  1. Heredia, N., & García, S. (2018). Animals as sources of food-borne pathogens: A review. Animal nutrition, 4(3), 250-255
  2. https://www.foodauthority.nsw.gov.au/consumer/special-care-foods/raw-meat-safe-eating


blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank
blank