Dezinformace KAMU o výživě a zdraví

Možná jste v poslední době zaregistrovali aféru, která otřásla českým internetem a sociálními sítěmi. Influenceři a známí tvůrci koláží si totiž vzali na pranýř známou českou kuchařku Kamu a dokonce vznikl i satirický profil na Instagramu, který má za cíl kuchařce Kamu nastavit zrcadlo a uvádět na pravou míru její výroky. Hlavním důvodem vlny této kritiky byla jedna fotka receptu, kterou si Kamu vypůjčila od jiného autora bez uvedení zdroje a tato fotka tak mohla na sociálních sítích působit jako její vlastní kulinářský výtvor.

 

Přijde nám však velmi smutné, že větší vlna kritiky se na českou influencerku s více než 300 000 sledujícími na Instagramu snesla až kvůli fotce, kterou vydávala za své dílo. Kde totiž vidíme opravdový problém a již více než 2 roky na něj upozorňujeme, jsou dezinformace o výživě a zdraví (!) z úst této influencerky, které reálně mohou spoustu jejích sledujících poškodit! Je nutné si uvědomit, že pokud nějaká kuchařka nebo food-blogerka umí vařit a pěkně vyfotit svoje tělo nebo chutný pokrm (případně stáhnout hezkou fotku z fotobanky), neznamená to automaticky, že rozumí výživě, fyziologii, biochemii nebo medicíně. Také musíme vzít na vědomí, že influenceři často nepropagují produkty, detoxikační kúry nebo kliniky plastické chirurgie jen z dobré vůle a lásky k jejich sledujícím, ale často je na pozadí finanční střet zájmů, respektive za tyto reklamní posty, které v dnešní době již musí být označeny (i když realita je často odlišná), dostávají velmi štědře zaplaceno.

 

O faktické spolehlivosti rad influencerů týkající se výživy pojednává i britská analýza, která byla prezentována na evropské konferenci na téma obezity. Tato zpráva zjistila celkem alarmující, avšak nepřekvapující závěry – naprostá většina (8 z 9) nejznámějších britských blogů o výživě a hubnutí nesplňovala zadaná kritéria. Tyto blogy dle analýzy nebyly důvěryhodné, transparentní a nezávislé!

 

 

JAK TO CELÉ ZAČALO?

 

▶️ Přestože jsme už 2x napsali, že na téma DETOXY už skutečně nemáme chuť po 3 velkých kauzách reagovat 🙈(řapíkatý…

Zveřejnil(a) Institut Moderní Výživy dne Čtvrtek 25. dubna 2019

Celá naše aféra s kuchařkou Kamu začala před více než 2 lety „nečekaně“ tématem detoxů, respektive propagací kokosové vody jako očisty se zázračnými účinky, kde Kamu byla součástí kampaně s opravdu nesmyslnými a zavádějícími tvrzeními, které níže můžete posoudit sami a které jsme v našem komplexním článku uvedli na pravou míru:

 

► kampaň tvrdila:

Proč věříme kokosu? Protože kokosová voda je svým složením velmi podobná krevní plazmě.”

 

Ne, NENÍ. pH kokosové vody je 5-5,4, zatímco pH krevní plazmy je 7,36-7,44. Jinými slovy, KOKOSOVÁ VODA JE DALEKO KYSELEJŠÍ než krevní plazma. Zároveň má kokosová voda více než 10násobný obsah draslíku a cca 40x méně sodíku než krevní plazma, takže z perspektivy koncentrace elektrolytů je její složení přesně OPAČNÉ oproti krevní plazmě.

 

 

► kampaň tvrdila:

Kokos je od pradávna superpotravina a legendy říkají, že bychom na světě přežili jen díky němu. Kokosová voda je nabitá vitamíny, minerály a antioxidanty.”

 

Kokosová VODA je z 95 % pouze voda, s obsahem proteinů a tuků pod 1 % a s obsahem vitamínů a minerálních látek, jejichž obsah na 100 ml odpovídá pouze mezi 2-7 % doporučené denní dávky. I když tedy této vody vypijete litr za den, u většiny mikronutrientů se nedostanete ani na třetinu doporučené denní dávky (DDD)! Např. obsah vitamínu C jakožto asi nejznámějšího antioxidantu je v kokosové vodě “úchvatných” 2,4 mg/100 ml, co je při vypití litru cca čtvrtina DDD. Nicméně, ani celý kokos (který s detoxem na kokosové vodě nemá přímo nic společného) NEOBSAHUJE všechny esenciální látky pro lidskou výživu a nepřežili bychom na něm bez ohledu na to, co říkají legendy marketingových kampaní.

 

 

Následně v reakci na náš vysvětlující článek Kamu poznamenala:

 

„Na negativní články o detoxu nehodlám reagovat. Většinou jsou od lidí, kteří detox nikdy nezkusili.“

 

Tento její výrok byl však velmi úsměvný, protože člověk se nemusí sám bodnout nožem do nohy, aby zjistil, že bude krvácet. Osobní zkušenost má samozřejmě také svůj význam, nicméně nejedná se v žádném případě o žádnou spolehlivou vědeckou metodu, která by nám poskytla relevantní, replikovatelné a přenositelné výsledky i na ostatní. Od toho, abychom metodou pokus/omyl na sobě nemuseli testovat všechny postupy nebo látky v přírodě zde máme právě vědecké poznání anebo třeba konkrétně toxikologické studie na zvířatech apod.

 

Když jsme si mysleli, že nás již nic nemůže překvapit, mezi další přešlapy kuchařky Kamu se v minulém roce zařadilo i doporučování potenciálně zdravotně nebezpečné očisty s pomocí epsomské soli. Tato očista dle odborné literatury může v některých případech vést k poškození jater, extrémní svalové slabosti, poruchám vědomí anebo dokonce i k srdeční zástavě vlivem zvýšené hladiny hořčíku v těle!

 

 

Chefkamu v neděli:

„Teďkon ráno jsme si dali dva poslední koktejly tý epsomský soli a konečně fakt ze mě začly lítat ty kameny! Pápá žlučový kamínky.“

 

Chefkamu v pondělí:

„Omlouvám se, jestli Vás zklamu, jsou to krystaly vytvořené spojením oleje, soli, žluči a grepové šťávy.“

 

 

POKRAČOVÁNÍ KAUZY

 

Přijde nám velmi nebezpečné a smutné zároveň, že tato influencerka se stále nepoučila a její doporučení či veřejně prezentované názory mohou poškozovat její sledující. V poslední době tak například veřejně prezentovala pití „drogy“ kratom, o kterém jsme již také na svém blogu vydali komplexní článek: KRATOM – zázračná bylina nebo nebezpečná droga? Dále také vysvětlovala, že se svých potravinových alergií zbavila pomocí „přesvědčování mysli“ a v komentáři dokonce zmínila, že po vakcínách „ochrnujou malý děti“. A Kamu bohužel neskončila ani s propagací extrémních půstů nebo očist, kdy jejím posledním výživovým výstřelkem byl minimálně 12denní vodní detox! V poslední době je také jejím velkým tématem syndrom polycystických ovarií (PCOS), což je gynekologické onemocnění způsobené hormonální nerovnováhou, kterým prý sama trpí. Nicméně přijde nám opět krajně nebezpečné, že se tato influencerka bez zdravotnického vzdělání vyjadřuje k tomuto onemocnění a veřejně komunikuje svůj léčebný program, který je založen např. na vyřazení lepku, laktózy, cukru nebo kávy a varuje před pesticidy a chemií. Dokonce si Kamu založila nový profil, kde se chce věnovat těmto ženským tématům (PCOS, endometrióza aj.) a „pomáhat“ lidem.

 

 

ZÁVĚREM

 

Jsme toho názoru, že s vysokou sledovaností na sociálních sítích by influenceři měli nést i odpovědnost za jejich předávané informace a za možné poškození zdraví. U témat jakými jsou např. výživa nebo zdraví je navíc možné riziko škody zdaleka nejvyšší. Opět bychom tedy všechny čtenáře chtěli vyzvat k tomu, aby rady nekompetentních influencerů a slavných osobností, které navíc často své názory „upravují“, mění nebo propagují zjevné nesmysly; nebrali zase tak vážně a aby jejich komunikované informace kriticky hodnotili a jejich správnost si ověřovali. Problém potom nastává, když oblíbený influencer nebo influencerka osloví i nezletilé publikum, které ještě ne tak úplně dokáže rozlišovat mezi reklamou a seriózním postem nebo nedokáže správně vyhodnotit předávané informace. Některé meta-analýzy dokonce potvrzují, že rizikové chování na internetu a některých sociálních sítích (např. na Instagramu) mohou být spojeny se zvýšeným výskytem poruch příjmu potravy.

 

 

Související články:

 

Reakce na detox kuchařky kamu

 

Epsomská sůl a další bláznivá očista kuchařky Kamu

 

Influenceři a jejich blogy o výživě

 

Kokosové šílenství! Kokosová voda jako detox?

 

KRATOM – zázračná bylina nebo nebezpečná droga?

 

 

 

Zdroje:



blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank
blank