Epsomská sůl a další bláznivá očista kuchařky Kamu

Dívka, co si chtěla hrát se žlučovými kameny

 

Téměř přesně po roce Vás bohužel musíme znovu velmi důrazně varovat před šířením dezinformací od kuchařky chefkamu, která v posledních dnech vyměnila loňský kokosový detox za drastickou očistu jater a žlučníku. Zatímco kokosový detox očistil tak maximálně Vaši peněženku, tento drastický postup na očistu jater a žlučníku za pomoci epsomské soli a oleje je vyloženě zdraví nebezpečný a může mnoho lidí poškodit. Vzhledem k obrovskému počtu sledujících této kuchařky (samozřejmě bez jakékoliv odborné kvalifikace v oblasti výživy nebo zdraví) považujeme za nezbytné její dezinformace vysvětlit a uvést na pravou míru.

 

 

Co (mimo jiné) tvrdila kuchařka chefkamu?

 

“Epsomská sůl prý dokáže roztáhnout žlučovod a my ráno máme v záchodě najít stovky žlučových kamínků. To mě zajímalo!”“Tuto jaterní očistu ale postavila doktorka Hulda Clark prý na tisíc let staré metodě a když jsem se o ní dočetla i u MUDr. Josefa Jonáše, který je vyznavačem námi oblíbené holistické medicíny, přesvědčilo nás to. Co řekne doktor, je pro nás obyčejný smrtelníky mnohdy prostě svatý.”

 

Paní kuchařko chefkamu, doktor Jonáš je držitelem anticeny Zlatý Bludný balvan od Českého klubu skeptiků Sisyfos pro rok 2008 a to právě za oblast “řízené a kontrolované detoxikace”! Pokud je pro Vás skutečně “prostě svatý, co řekne doktor”, tak se řiďte oficiálními doporučeními a postupy odborných lékařských společností a nikoliv názorem jednotlivce, který navíc šíří pseudovědecké informace.1

 

“Jakmile totiž vypijete olej se šťávou, veškerá nahromaděná žluč ze žlučníku doslova vystřelí z jater, sebere s sebou vše, co ji překáží v cestě a vytlačí to do střeva.”

 

Nahromaděná žluč že vystřelí z jater? Uff… tak raději pojďme na fakta.

 

 

Co je to epsomská sůl?

 

Epsomská sůl neboli magnesium sulfát (přesněji heptahydrát síranu hořečnatého) byla původně získávána v 17. století ve městě Epsom a podle toho také získala svůj název. Tradičně se používá jako přísada do koupele, kde má mít spoustu pozitivních účinků – například v podobě relaxace organismu, uvolnění svalů, odstranění bolesti či redukce svalových křečí. Tyto účinky však nejsou vědecky prokázány.

 

Na druhou stranu se ale magnesium sulfát také používá v medicíně, kde se dokonce nachází na seznamu esenciálních léčiv, který vydává a pravidelně aktualizuje Světová zdravotnická organizace (WHO).2 Magnesium sulfát v medicíně pomáhá externě například při léčbě různých kožních infekcí, ale především se používá v injekční formě pro léčbu svalových křečí, pre-eklampsie nebo k akutnímu doplnění elektrolytů a samozřejmě působí i jako laxativum (působí proti zácpě).3

 

Bohužel, různí naturopaté, šarlatáni a v dnešní době i influenceři s nulovým zdravotnickým vzděláním dokázali z látky, která pomáhá v léčbě mnoha potíží, udělat potenciálně nebezpečný hazard s lidským zdravím. V alternativní medicíně neboli přesněji v oblasti SCAM (so-called alternative medicine) se epsomská sůl používá pro „léčbu“ žlučových kamenů (tzv. cholecystolitiázy), nicméně neexistují žádné důkazy, že by orální podání této soli mělo nějaký pozitivní vliv na zbavení se žlučových kamenů nebo jejich rozpuštění. V medicíně se obvykle asymptomatické žlučové kameny pouze monitorují a v případě příznaků následuje jejich chirurgické vyjmutí. To znamená, že pokud máte žlučové kameny, tak vás jich nezbaví žádné bylinky, detoxy, očistné kúry a ani epsomská sůl, ale chirurgický zákrok! Konzervativní léčba žlučových kamenů totiž neexistuje (s výjimkou cholesterolových kamenů, které se mohou rozpustit po podání kyseliny chenodeoxycholové).

 

Jak mohou být doporučení na různé očistné kúry nebo detoxy poškozující nám ukazují kazuistiky, které najdeme v odborné literatuře:

 

„38letý muž se žlučovými kameny, který nebyl alkoholik a netrpěl diabetem, na doporučení naturopata užíval 3 lžíce epsomské soli denně po dobu 15 dní. Po 12 dnech se u muže rozvinula nechuť k jídlu a všiml si neobvykle tmavé moči. Další den po dokončení očistné kúry se u jinak zdravého muže objevila žloutenka. CT vyšetření u něj zjistilo zvětšená játra (hepatomegalie) a odběr tkáně (biopsie) jater poukázal na závažné poškození jaterních buněk, které následně zapříčinilo žloutenku. Zmíněný muž se po lékařském zásahu nakonec uzdravil a jeho laboratorní hodnoty se vrátily „do normálu“ až po 38 dnech. Autoři této studie také dodávají, že mimo poškození jater může nadměrná konzumace epsomské soli zapříčinit také průjem, iontové dysbalance, poškození ledvin a dokonce i srdeční arytmie.“4

 

Ve vědeckých databázích naleznete mnoho dalších případů vážného poškození zdraví vlivem neodborného použití epsomské soli včetně extrémní svalové slabosti, porušeného vědomí nebo srdeční zástavy vlivem vysoké hladiny hořčíku v těle.5,6,7

 

 

ZÁVĚR

 

Jak už ve středověku poznamenal Paracelsus, jed od léku odlišuje použité množství a podobně tomu tak je i ve výživě nebo medicíně. I když některé látky mají své terapeutické využití, neznamená to, že pokud je nadávkujeme v mnohem vyšší koncentraci nebo je zkombinujeme s ostatními látkami a označíme je jako očistnou kúru, tak že budou nějakým způsobem zdravější nebo efektivnější. Naopak se tím můžete dostat do problému a poškodit si vaše zdraví. Navíc jarní detoxy nebo očistné kúry jsou samy o sobě nesmysl, jak už jsme si dříve vysvětlili v našich článcích.

 

Chtěli bychom proto opět vyzvat všechny čtenáře ke kritickému myšlení a ověřování informací z internetu a apelovat na všechny influencery bez odpovídajícího vzdělání, aby nešířili nepravdivé informace a extrémní postupy týkající se výživy nebo zdraví, které potenciálně mohou poškodit jejich publikum! A neschovávejte se – kuchařko chefkamu a další – za to, že se jedná “jen o Vaši osobní zkušenost” ani neříkejte “věřme, čemu chceme věřit”, když tvrdíte věci, které PROKAZATELNĚ odporují fyziologii člověka a mohou poškodit něčí zdraví. Bez ohledu na to, čemu věříte, Země není placatá, gravitace funguje a podobné detoxy jsou nesmysl. S velkou sledovaností by měla být i velká zodpovědnost.

 

 

Mohlo by Vás zajímat

 

Reakce na detox kuchařky kamu

 

 

Zdroje:

 

1. https://www.sisyfos.cz/clanek/364-zlaty-bludny-balvan-rok-2008-mudr-josef-jonas

 

2. https://en.wikipedia.org/wiki/WHO_Model_List_of_Essential_Medicines

 

3. https://www.rxmed.com/b.main/b2.pharmaceutical/b2.1.monographs/CPS-_Monographs/CPS-_(General_Monographs-_M)/MAGNESIUM_SULFATE.html

 

4. PHILIPS, Cyriac Abby, et al. Severe liver injury due to Epsom salt naturopathy. Case Reports, 2017, 2017: bcr-2017-221718.

 

5. TOFIL, Nancy M.; BENNER, Kim W.; WINKLER, Margaret K. Fatal hypermagnesemia caused by an Epsom salt enema: a case illustration. Southern medical journal, 2005, 98.2: 253-256.

 

6. FAWCETT, DON WAYNE; GENS, JOHN PAUL. Magnesium poisoning following an enema of epsom salt solution. Journal of the American Medical Association, 1943, 123.16: 1028-1029.

 

7. NORDT, Sean P., et al. Hypermagnesemia following an acute ingestion of Epsom salt in a patient with normal renal function. Journal of Toxicology: Clinical Toxicology, 1996, 34.6: 735-739.

 



blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank
blank