Detox kokosovou vodou?

Kokosové šílenství! Kokosová voda jako detox?

Ačkoliv pro Vás už máme rozpracované nové nesmírně zajímavé téma ve výživě a po řapíkatém celeru a UGO očistě jsme už opravdu neměli chuť znovu rozebírat téma detox, včera nás doslova zavalily desítky Vašich dotazů na kokosový detox. Samozřejmě nám trvalo jen pár minut se zorientovat, co se včera stalo, a když jsme viděli, jak obludných rozměrů tato kampaň dosahuje a kolik zcela LŽIVÝCH tvrzení je v ní použito, rozhodli jsme se pro Vás toto téma obratem zpracovat.

 

Pojďme si rozebrat jednotlivá zdravotní tvrzení celé kampaně a zároveň se i zamyslet nad tím, jak celý tento byznys může fungovat. Níže najdete volné citace (opravdu nehorázných) marketingových tvrzení a pod nimi seriózní informace.

 

 

► kampaň tvrdí

“Proč věříme kokosu? Protože kokosová voda je svým složením velmi podobná krevní plazmě.”

 

Ne, NENÍ. pH kokosové vody je 5-5,4, zatímco pH krevní plazmy je 7,36-7,44. Jinými slovy, KOKOSOVÁ VODA JE DALEKO KYSELEJŠÍ než krevní plazma. Zároveň má kokosová voda více než 10násobný obsah draslíku a cca 40x méně sodíku než krevní plazma, takže z perspektivy koncentrace elektrolytů je její složení přesně OPAČNÉ oproti krevní plazmě.

 

 

► kampaň tvrdí

“Kokos je od pradávna superpotravina a legendy říkají, že bychom na světě přežili jen díky němu. Kokosová voda je nabitá vitamíny, minerály a antioxidanty.”

 

Kokosová VODA je z 95 % pouze voda, s obsahem proteinů a tuků pod 1 % a s obsahem vitamínů a minerálních látek, jejichž obsah na 100 ml odpovídá pouze mezi 2-7 % doporučené denní dávky. I když tedy této vody vypijete litr za den, u většiny mikronutrientů se nedostanete ani na třetinu DDD! Např. obsah vitamínu C jakožto asi nejznámějšího antioxidantu je v kokosové vodě “úchvatných” 2,4 mg/100 ml, co je při vypití litru cca čtvrtina DDD. Nicméně, ani celý kokos (který s detoxem na kokosové vodě nemá přímo nic společného) NEOBSAHUJE všechny esenciální látky pro lidskou výživu a nepřežili bychom na něm bez ohledu na to, co říkají legendy. To mimochodem platí i pro řapíkatý celer, který obsahuje prakticky stejné či nižší! množství vitamínů, minerálních látek a fytonutrientů jako prakticky jakákoliv jiná zelenina a třeba i taková brambora.

 

 

► kampaň tvrdí

“Proč se vyplatí kokosový detox? Kokosová voda tělo odkyselí, hydratuje a vyčistí od toxinů nasbíraných během celého roku (nebo let).”

 

Vypití kokosové vody NEOVLIVNÍ pH krve. To je udržováno ve velmi úzkém (a přirozeně lehce alkalickém, tj. zásaditém) rozmezí 7,36-7,44 a jakýkoliv větší výkyv na obě strany by znamenal smrt.

 

Kokosová voda Vás (stejně jako třeba řapíkatý celer) NEZBAVÍ A NEVYČISTÍ od žádných toxinů, se kterými by si neporadily Vaše játra, ledviny, trávicí soustava, lymfatický systém, plíce a kůže. Tyto přirozené detoxikační systémy nás detoxikují a čistí od cizorodých látek (ať již z prostředí a stravy anebo od přirozených zplodin metabolismu) 365 dní v roce a 24 hod denně i nyní při čtení tohoto článku. Pokud na nějaké toxiny Vaše tělo samo nestačí (např. z důvodu užívání tvrdých drog, otravy jedem apod.), je potřeba neprodleně vyhledat lékařskou pomoc!

 

A konečně, jak už jsme vysvětlovali asi 100x – naše přirozené detoxikační systémy (především játra) potřebují pro svou činnost aminokyseliny z bílkovin (např. glutamin, glycin a cystein), díky kterým se toxické látky eliminují z organismu pryč. Pokud tedy budete týden pít pro údajný detox kokosovou vodu (ve které je do 10 g bílkovin na cca litr za den při minimální potřebě dospělého nesportujícího člověka cca 60 – 80 g/den), PŘIROZENÉ DETOXIKAČNÍ SCHOPNOSTI lidského organismu a našich jater se mohou naopak ZHORŠIT!

 

Často se také kokosová voda doporučuje k rehydrataci organismu při průjmových onemocněních. Nicméně, dle vědecké evidence kokosová voda není vhodnou formou k rehydrataci díky nízkému obsahu minerálních látek, jejich nevyváženému poměru pro lidskou výživu a výrazné variabilitě složení v různých fázích zrání kokosových ořechů.

 

 

A teď k celému obludnému byznysu kosového detoxu:

 

1) Je potřeba nahlas říci a uvědomit si, že pokud nějaká kuchařka nebo food-blogerka umí uvařit a pěkně vyfotit chutný pokrm, neznamená to, že automaticky rozumí VÝŽIVĚ, fyziologii, biochemii a procesům v lidském těle. Chápeme, že na první pohled to pro laickou veřejnost nemusí být patrné, ale jídlo (food) a výživa (nutrition) jsou dva úplně rozdílné obory lidské činnosti. Myslet si, že dobrý kuchař či foodblogger rozumí automaticky i výživě je stejné, jako myslet si, že každý, kdo používá smartphone, zároveň automaticky rozumí tomu, jak telefon uvnitř funguje a co to jsou elektrické obvody.

 

2) Ačkoliv mohou sdělení některých “influencerů” vypadat jako kamarádské a dobře míněné nekomerční rady, skutečnost může být taková, že za každý jeden příspěvek na soc. síti mohou dostávat desetitisíce korun. Počítejte s námi – pokud někoho sledují statisíce lidí a ten svým příspěvkem přiměje 1000 lidí k nákupu nějakého produktu za 5000 Kč, rázem je na světě obrat 5 mil. Kč.

 

3) Nepravdivá a klamavá marketingová tvrzení o kokosové vodě, která nejsou založená na žádných seriózních vědeckých výzkumech, nejsou žádnou novinkou. Samozřejmě se s tím potýkali před lety již v USA (kde byl tento boom kolem kokosové vody od roku 2009) a agentura U.S. Food and Drug Administration opakovaně varovala producenty před klamavými tvrzeními. Některé společnosti dokonce čelily soudním sporům za klamavá tvrzení, že je např. jejich produkt “nabitý živinami a elektrolyty”. Např. společnost Vita Coco sice popřela jakékoliv provinění, ale urovnala soudní spor tím, že se v dubnu 2012 mimosoudně vyrovnala za 10 miliónů USD.

 

4) Pevně věříme tomu, že většina inteligentních lidí se nenechá zmást prázdnými marketingovými hesly a klíčovými slovy jako jsou např: “panenský, raw, bio, zdravé spalování tuků, řapíkatý celer, sebeláska, odkyselení, detox, lepší pleť, více energie, harmonie, regenerace, sebeuzdravení, antioxidanty, superpotravina… kokos”, které jako by vypadly z nějakého generátoru náhodných módních slov ve výživě a zdraví pro rok 2019. Stejně tak mějte prosím na paměti to, že se někdo nestává odborníkem na výživu jen proto, že to o sobě sám napíše na web s pěkným minimalistickým designem.

 

 

ZÁVĚR

 

Pro přirozenou detoxikaci, předcházení civilizačním nemocem, správnou činnost imunitního systému, spalování tuků atd. potřebuje naše tělo kvalitní stravu 365 dní v roce. Pokud jste ji ale nedodržovali, žádný krátkodobý detox Vám v tomto směru bohužel nepomůže a nevynahradí Vám vůbec nic. Pokud chcete začít žít zdravěji, omezte průmyslově zpracované potraviny, přidejte každý den zeleninu, kvalitní zdroje bílkovin, sacharidů i tuků ideálně s převahou čerstvých a regionálních potravin a začněte se více hýbat. Tím pro svoji přirozenou detoxikaci uděláte mnohem více, než když budete týden dodržovat nějaké drastické a nesmyslné postupy založené na LŽIVÝCH ale líbivých tvrzeních. Celé generace lidí žijících v srdci střední Evropy před námi se také přirozeně detoxikovali a nikdo z nich k tomu nepotřeboval exotickou potravinu dovezenou až z druhého konce světa. A pokud přeci jen toužíte po nějakých SUPERPOTRAVINÁCH, dejte si jablko anebo bramboru – na detox budou mít úplně stejný vliv jako kokosová voda a řapíkatý celer, ale nestojí 5000 Kč na týden.

 

 

Naše dřívější články na téma DETOX zobrazíte zde:

 

Jarní detox je nesmysl

UGO očista

Řapíkatý celer pro detox?

 

 

 

Zdroje:

 

Tags:


blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank