Reakce na detox kuchařky kamu

▶️ Přestože jsme už 2x napsali, že na téma DETOXY už skutečně nemáme chuť po 3 velkých kauzách reagovat 🙈(řapíkatý…

Zveřejnil(a) Institut Moderní Výživy dne Čtvrtek 25. dubna 2019

Přestože jsme už 2x napsali, že na téma DETOXY už skutečně nemáme chuť po 3 velkých kauzách reagovat (řapíkatý celer, UGO šťávy a kokosová voda), za poslední dva dny nám od vás přišlo několik desítek dotazů, zdali bychom mohli reagovat na vyjádření kuchařky kamu. Nicméně, celé její vyjádření je tak neskutečně špatně, že nám opravdu nezbývá, než jen velmi stručně a se sarkasmem reagovat na jednotlivá vyjádření a odkázat Vás na naše předešlé články na téma DETOX, kde je vše podrobně a seriózně vysvětleno.

 

Pojďme si rozebrat jednotlivá zdravotní tvrzení celé kampaně a zároveň se i zamyslet nad tím, jak celý tento byznys může fungovat. Níže najdete volné citace (opravdu nehorázných) marketingových tvrzení a pod nimi seriózní informace.

 

 

❌ “7-denní půst – Chalenge DONE”

 

► NE, kuchařka kamu žádný půst nedodržovala. Dle vlastních slov pila každý den kokosovou vodu uvedeného výrobce, která obsahuje 7 g cukru na 100 g. Takže když vypijete této vody cca litr za den, dostanete do sebe při tomto “detoxu” cca 70 g cukru. V žádném případě se tedy nejedná o půst.

 

 

❌ “Na negativní články o detoxu nehodlám reagovat. Většinou jsou od lidí, kteří detox nikdy nezkusili – stejně jako to bylo s celerem.”

 

► Člověk se nemusí sám bodnout nožem do nohy, aby zjistil, zdali i jemu bude noha krvácet. Anebo nemusí skákat z vysoké budovy, aby zjistil, jestli zrovna on dokáže létat anebo zdali i na něj působí gravitace. Přesně od toho tu máme vzdělání a vědecké poznání, aby člověk nemusel zkoušet všechny nesmysly na vlastní kůži. A díky fyziologii, biochemii a vzdělání víme, jak funguje lidské tělo.

 

► 7 denní půst je naprosto zbytečná a extrémní forma kalorický restrikce. Ve vědecké literatuře se nikde nesetkáte s tak extrémním přístupem. Pokud jde o studium pozitivních účinků půstů na zdraví, většina výzkumu je ve formě např. 5:2 (dny jídla a půstu) anebo ADF (Alternate Day Fasting) v poměru 1:1 (jeden den jídlo, jeden den půst). Dokonce i Valter Longo jakožto zastánce „nejextrémnější“ formy vědecky podloženého půstu doporučuje jednou za měsíc 5 dnů na 800 kcal nízko-bílkovinné dietě, nikoliv 0 kalorií.

 

 

❌ “…pak se to přehoupne a tělo začne pracovat na novým nepoznaným režimu – mysl je čistší, měkčí, zapnou se úplně nový receptory a člověk nechápe, čeho je schopnej bez jídla”

 

► Jaké receptory má kamu na mysli? O čem to vůbec jako kuchařka mluví? Paní kuchařka Kamu by si měla uvědomit, že svojí neznalostí ohrožuje fyzický i psychický vývoj mnoha tisíc lidí, kteří ji sledují. Nejíst delší dobu za účelem zlepšení zdraví není ŽÁDNÝMI důkazy podložená praxe a hraničí nejen s poruchy příjmu potravy, ale i s čirým šarlatánstvím.

 

► Anebo nejde o žádnou neznalost a za propagaci těchto nesmyslů na svých sociálních sítích se stovkami tisíc sledujících dostala tučný honorář a je jí to zkrátka jedno?

 

 

Naše dřívější články na téma DETOX zobrazíte zde:

 

Kokosové šílenství! Kokosová voda jako detox?

Jarní detox je nesmysl

UGO očista

Řapíkatý celer pro detox?

 blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank