Zdraví a hubnutí

Zdraví a hubnutí

Perspektivy ZDRAVÍ a HUBNUTÍ jsou dva odlišné pohledy!

 

► Z perspektivy HUBNUTÍ je kalorie zkrátka kalorie – ať již pochází z rafinovaných sacharidů anebo třeba ze zdravých tuků, organismus přijaté kalorie využívá dle aktuální energetické potřeby a to (zjednodušeně řečeno) buď pro metabolické procesy v organismu, anebo při nadbytku přijaté energie ze stravy tuto energii uloží do energetických zásob v organismu (ve formě glykogenu a tukových zásob). Jinými slovy, pokud usilujete o hubnutí, tak MUSÍTE být v kalorickém (energetickém) deficitu a to např. o 200 – 500 kcal za den (dle Vaší hmotnosti atd.). Pokud Vás ale něco “vyhodí” z deficitu, NEBUDETE HUBNOUT a je úplně jedno, jestli tyto nadbytečné kalorie ve vašem jídelníčku byly z mrkvového dortu, zeleného latté, ořechových másel a avokáda anebo z fast-foodu či jiných ultra-zpracovaných potravin. Včerejší příspěvek byl o tom, že některé potraviny a jídla, která se na první pohled tváří jako zdravá, mohou mít ve skutečnosti daleko vyšší obsah kalorií, než by člověk čekal – zelené latté a mrkvový dort ze Starbucks má zkrátka více kalorií než dvojitý cheeseburger a hranolky z “mekáče” – a tím Vám mohou sabotovat hubnutí. Takže se zkrátka nemůžeme při hubnutí orientovat pouze tím, že je něco zelené anebo to obsahuje mrkev, a proto po tom budeme určitě hubnout, jak si velká část veřejnosti bohužel zjednodušeně představuje.

 

► Z perspektivy ZDRAVÍ samozřejmě není kalorie jako kalorie, resp. v různých potravinách se liší poměr kalorií a doprovodných výživných látek. Některé potraviny obsahují skutečně tzv. “prázdné” kalorie, které mají velmi vysokou energetickou hodnotu (vysoký obsah kalorií), ale přitom jsou nutričně velmi chudé – obsahují např. vysoké množství rafinovaných sacharidů a tuků, ale jen velmi málo či téměř žádné množství bílkovin, vlákniny, vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a fytonutrientů a ještě často nejsou ani objemově vydatné, takže Vás zasytí jen na velmi krátkou dobu (pokud vůbec). A přesně takové jsou ultra-zpracované průmyslové potraviny, jejichž množství v jídelníčku je skutečně nutné omezovat. Naproti tomu jiné tzv. “zdravé” potraviny neobsahují vzhledem ke svému vysokému objemu/váze tak vysoké množství kalorií (neobsahují třeba žádné přidané rafinované cukry a tuky) a navíc současně obsahují vyšší množství bílkovin, vlákniny, vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a fytonutrientů. Takové potraviny můžeme skutečně označit za zdraví prospěšné a jejich zastoupení v jídelníčku by pro podporu Vašeho zdraví mělo být co nejvyšší.

 

► Znovu tedy na závěr ZOPAKUJME, že ideální redukční dieta je taková, která je současně ZDRAVÁ i efektivní na HUBNUTÍ. To znamená, že obsahuje maximum zdraví prospěšných potravin, minimum těch průmyslově zpracovaných a současně celkové množství kalorií je v tomto redukčním jídelníčku pouze takové, abyste se skutečně nacházeli v kalorickém deficitu. A ze všeho nejlepší je pak to, když taková dieta není žádným nárazovým a krátkodobým řešením, ale díky vhodně nastavenému redukčnímu jídelníčku si vytvoříte i nové a zdravější nutriční (a pohybové) návyky.

 

 

 

► Pokud Vás zajímá téma kalorické bilance více do hloubky, podívejte se na naše předešlé články:

Společné stanovisko odborníků: KALORICKÝ MÝTUS

Kalorický deficit – Věda vs. Adam

 

 

► A pokud se Vám článek líbil, jako vždy budeme velice rádi za sdílení, moc Vám děkujeme.