UGO – klamání zákazníka?

V našem předešlém článku jsme podrobně rozebrali jednotlivá tvrzení reklamní kampaně na údajnou jarní “očistu” od UGO. Reakce UGO nám ale slušně řečeno vyrazila dech. Proto se k tomuto tématu ještě jednou (a naposledy) vrátíme a na tomto příkladu si ilustrujeme, jak nepěkně může bohužel v některých případech fungovat potravinářský průmysl. A jak těžké kvůli tomu může být pro běžnou veřejnost se v otázkách zdravé výživy orientovat. Níže v uvozovkách přikládáme citace ze dvou reakcí UGO na náš předešlý příspěvek, které opět uvádíme na pravou míru.

 

► Pokud jste ještě nečetli náš původní článek, doporučujeme: Ugo očista

 

 

▬  UGO: “UGO Očista je inspirována odborníky a výzkumy z celého světa (Max Gerson, Dr. Norman Walker, Dr. Bernard Jensen, Joe Cross) a nabízí jednu z cest, jak v každodenním hektickém běhu zpomalit a dodat tělu impulz k ozdravení jídelníčku.”

 

TO MYSLÍTE SKUTEČNĚ VÁŽNĚ?

 

‼ Max Gerson je autorem kontroverzní a velice nebezpečné terapie, kterou se snažil léčit rakovinu a jejíž účinnost nebyla nikdy prokázána (1,2). Použití této metody je dnes nelegální v USA a ve Velké Británii (2,3), protože kvůli ní prokazatelně přímo zemřelo několik pacientů! ☠️(4) Mimo jiné obsahovala klystýry pomocí kávy a peroxidu vodíku! A také čerstvě připravené džusy, které měly údajně alkalizovat organismus. Max Gerson byl ke konci svého života zbaven lékařské licence. Tuto metodu označuje jako šarlatánství i celosvětový web monitorující šarlatány Quackwatch.com (5).

 

‼ Norman Walker byl vynálezce lisu na ovocné šťávy, podnikatel a odsouzený podvodník (6), který propagoval zejména veganskou stravu, pravidelné cvičení a jehož názory na stravu a léčbu byly v přímém rozporu s dnešními důkazy. Pro léčbu většiny chorob (např. rakovina, onemocnění jater a ledvin, deprese) doporučoval ve svých knihách výplachy tlustého střeva. Také není bez zajímavosti, že používal falešný akademický titul PhD, který užil např. ve své knize Colon Health (užívání falešného titulu PhD je bohužel praktika používaná i dnes u některých českých šarlatánek).

 

‼ Bernard Jensen byl propagátor alternativní lékařské metody zvané iridologie (diagnóza zdravotního stavu podle duhovky oka), u které se nikdy nepotvrdila účinnost a opět je zmíněna na stránce Quackwatch jakožto šarlatánská metoda. (7,8)

 

‼ Joe Cross je podnikatel prodávající ovocné šťávy, který pomocí VÝRAZNÉ změny životního stylu dokázal i za pomoci ovocných šťáv zhubnout. Jeho odbornost je sice sporná, ale jeho názory jsou smysluplné (doporučuje přestat kouřit, omezit alkohol a soustředit se na vyváženou stravu). Jelikož ho ale živí prodej šťáv, jeho názor na užívání šťáv bude těžko nestranný.

 

Inspirace těmito lidmi je tedy přinejmenším velmi nešťastná. Víte vůbec sami, kým se inspirujete? Anebo jste mysleli, že stačí uvést pár jmen zahraničních lékařů a “odborníků” a nikdo si je nedohledá?

 

 

 

▬  UGO: “UGO děláme srdcem… nemáme důvod lhát.”

 

Opravdu? Je 48 hodin po zveřejnění našeho prvního článku, ve kterém jsme podrobně rozebírali jednotlivá tvrzení vaší reklamní kampaně a upozornili mimojiné na skutečnost, že vaše tvrzení o pokrytí běžných energetických nároků v UGO šťávách či odpočinek od cukru na UGO šťávách nejsou pravdivá a vy jste to svými komentáři v diskusi nepřímo sami potvrdili. V našem článku jsme uvedli SKUTEČNÝ obsah cukru a kalorií UGO jarní očisty z hodnot z Vašeho webu: https://www.ugoocista.cz/media/1065/ugo-oc-ista_jaro-2019_tabulka_komplet_cz-2.pdf

 

 

► Přesto je stále ještě v tuto chvíli na webu rohlik.cz nabízena vaše UGO očista s chybnými nutričními hodnotami, které jsou v obsahu cukrů a kalorií násobně nižší oproti realitě.

https://www.rohlik.cz/tema/ugo-ocista?productPopup=1352217

 

 

► Na webu Rohlík.cz uvádíte, že souhrnný energetický obsah UGO očisty (7500 ml šťáv) na 3 dny je 2,796 kJ / 666 kcal, přitom REÁLNÝ obsah energie spočítaný přímo z vašeho webu je 14 916 kJ / 3 565 kcal.

 

ROZDÍL JE 2899 KCAL! Stejně tak uvádíte, že obsah cukru v 7500 ml za celé 3 dny je pouze 128,1 g, přitom REÁLNÝ obsah cukru je 655 g za 3 dny. ROZDÍL v obsahu CUKRU JE 526,9 gramů!

 

 

► Nám samozřejmě nepřísluší hodnotit, zda-li je tato chyba úmyslná či nikoliv. Nicméně, je na každém zákazníkovi, aby sám zvážil, zda-li se cítí být tímto pochybením oklamán či nikoliv. A zda-li je podle vás v pořádku, že si zákazník musí vzít kalkulačku, aby si sám spočítal REÁLNÝ souhrnný obsah energie a cukru celé UGO očisty, jestli se opravdu shoduje s tím DEKLAROVANÝM na webu Rohlík.cz.

 

 

ZÁVĚREM

 

Ať již věříte na detoxikaci a nárazovou “očistu” anebo máte zdravý rozum, celá tato kampaň je smutným příkladem, jak funguje přinejmenším část potravinářského průmyslu. Pokud je poptávka veřejnosti po nějakých módních (a zcela nepodložených) nesmyslech, trh ji rád dodá. Udělá se lákavá reklamní kampaň, kam se dají klíčová slova jako cukr, lepek, očista těla, mysli i duše, tvrzení o nízkém obsahu cukru a naopak dostatečném obsahu energie, které neodpovídá skutečnému obsahu (a ke kterému se zákazník dostane jen s kalkulačkou) a konečně je přidán i poutavý příběh o inspiraci této očisty od odborníků a výzkumů z celého světa, kteří jsou ale ve skutečnosti šarlatáni uvedení na seznamu Quackwatch.com či odsouzení podvodníci.

 

► Zcela upřímně je nám z celé této reklamní kampaně smutno a rádi bychom na závěr ještě jednou zdůraznili, že nás celá tato pohádka o údajné “očistě” mrzí o to více, že ony “3 čisté dny před” a “3 čisté dny po” nejsou svým složením vůbec špatné. Naopak se zde doporučují polévky, saláty a kvalitní jídla, která obsahují spoustu zeleniny, vlákniny i kvalitních bílkovin. Takto by totiž měla vypadat celá strava a z toho by si měla veřejnost vzít inspiraci, jak se stravovat celý rok pro zdraví a nutriční prevenci. Ale nikoliv kvůli nějaké údajné nárazové “očistě” organismu na 3, resp. 9 dní.

 

 

Pokud Vás toto téma detoxů a “očisty” organismu zajímá více, rádi bychom Vás pozvali k přečtení našich 2 článků:

 

Jarní detox je nesmysl

Řapíkatý celer pro detox?

 

 

Tento článek vznikl ve spolupráci s naším kolegou Martinem Šturcem z FB stránky: Martin Šturc – Habit Based Nutrition Coaching.

 

Zdroje:

 

1) https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/hp/gerson-pdq
2) https://web.archive.org/web/20090420191809/http://www.cancer.org/docroot/ETO/content/ETO_5_3X_Gerson_Therapy.asp
3) https://web.archive.org/web/20120930225912/http://cancerhelp.cancerresearchuk.org/about-cancer/treatment/complementary-alternative/therapies/gerson-therapy
4) https://www.news.com.au/lifestyle/real-life/true-stories/wellness-warrior-jess-ainscough-dies-from-cancer/news-story/ce77d293a658e4d6b33c4ec33a6a3d6e
5) https://www.quackwatch.org/01QuackeryRelatedTopics/cancer.html
6) https://timesmachine.nytimes.com/timesmachine/1933/04/29/105127418.html
7) https://sciencebasedmedicine.org/australian-review-finds-no-benefit-to-17-natural-therapies/
8) https://www.quackwatch.org/01QuackeryRelatedTopics/iridology.html

 blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank