Jarní detox je nesmysl


Rozmohl se nám tady takový nešvar… Berete tvrdé drogy? Jste alkoholik? Kouříte jako fabrika? Užíváte velké množství léků? Pokud NE, prozradíme Vám (zadarmo) malé tajemství. ŽÁDNÝ DETOX NEPOTŘEBUJETE!!!

 

Každé jaro se pravidelně objevuje mnoho doporučení o potřebě detoxikačních diet, čajů a šťáv pro “očištu” organismu od “toxinů”, díky kterým zhubnete a dosáhnete vysněného zdraví. Jak je to ale doopravdy?

 

Lidský organismus nečeká na žádný jarní detox, ale má velmi robustní detoxikační systém, který PŘIROZENĚ eliminuje toxické látky a zplodiny metabolismu 24 hod denně, 365 dní v roce. Tento “magický” systém zahrnuje játra, ledviny, trávicí trakt, lymfatický systém, plíce a kůži každého z nás. Tyto tělesné systémy nečekají na to, až si dáte zelený ječmen nebo bylinky, ale neustále (i když spíme) odstraňují všechny “toxické” látky.

 

Účinek detoxikačních diet, čajů a šťáv na hubnutí a pokles hmotnosti spočívá v tom, že vlivem diuretických a projímavých účinků různých bylinek spolu s vyřazením všech běžných potravin zákonitě dojde (krátkodobě) ke snížení tělesné hmotnosti tím, že se odvodníte, dojde k poklesu glykogenových zásob a vyprázdnění střev. Jakmile se po detoxu zase najíte, MÁTE VŠE ZPÁTKY. Hubnout nezačnete díky “očistě a odblokování metabolismu” detoxem, ale díky kalorickému deficitu. Mimochodem, vyvolaný průjem po detoxikačních přípravcích Vám z těla neodstraní žádnou “nálož toxinů”, ale můžou Vám nepěkně rozhodit střevní mikrobiom.

 

Půsty a drastické detoxikační diety na ovoci a zelenině mohou být pro lidský organismus z hlediska detoxikace naopak KONTRAPRODUKTIVNÍ, protože naše přirozené detoxikační systémy (především játra) potřebují pro svou činnost aminokyseliny z bílkovin (např. glutamin, glycin a cystein), díky kterým se zbavíme “toxinů” z organismu. Vzhledem k tomu, že jsme běžným “toxickým” látkám z prostředí vystaveni denně, potřebuje náš organismus pro přirozenou detoxikaci kvalitní a vyváženou výživu každý den v roce, ne nějakou extrémní detoxikační kůru jednou za rok.

 

Mimochodem, výrobci detoxikačních produktů Vám nemohou poskytnout žádné relevantní vědecké důkazy o účinnosti(a dokonce i bezpečnosti) svých produktů, protože žádné takové důkazy NEEXISTUJÍ. Dokonce často ani nedokážou konkrétně odpovědět na to, proti jakým “toxinům” jsou jejich produkty zaměřeny a co přesně znamená “detox” . Samotné nás v uplynulých týdnech překvapilo, kolik lidí vůbec řeší jarní detox a věří tomu, že to je nevyhnutelnou součástí cesty ke zdraví a hubnutí. Proto pro Vás toto téma zpracujeme do velkého článku v první polovině dubna! Pokud máte v přátelích lidi, kteří se trápí jarními detoxy, označte je do komentářů anebo náš příspěvek prosím sdílejte.

 

 
#1 československá evidence based konference o výživě
 

Mohlo by Vás dále zajímat:

 

UGO očista

 

Reakce na detox kuchařky kamu

 

Kokosové šílenství! Kokosová voda jako detox?

 

 blank
blank
blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank