UGO očista

Možná jste v uplynulých dnech zaznamenali masivní kampaň UGO a Rohlík.cz nabízející jarní “očistu”. Jenom během víkendu nám od 10 lidí přišly fotografie letáků UGO očisty, které Rohlík.cz vkládal k nákupům pro své zákazníky. A protože jsme služeb Rohlík.cz občas sami (k naší velké spokojenosti) využili, tato situace nás velmi mrzí. Je to bohužel klasický příklad toho, že pokud je mezi veřejností poptávka po módních (a zcela nepodložených) nesmyslech, trh je rád dodá. Přesto nás ale mrzí, že se progresivní firma jako Rohlík.cz k takové kampani uchýlí, místo aby přispěla k edukaci veřejnosti propagací zdravých potravin po celý rok. Nikoliv propagací údajné “očisty” na 3, resp. 9 dní v roce.

 

Pojďme si rozebrat jednotlivá tvrzení v této reklamní kampani.

Konkrétní tvrzení i fotografie výše pocházejí ze stránky: https://www.rohlik.cz/tema/ugo-ocista

 

 

kampaň říká ▼

“Žijeme v době, kdy přijímáme vědomě i nevědomě do těla spousty chemických látek, trpíme nemocemi souvisejícími s nevhodným stravováním a nezdravým životním stylem. Mnoho lidí trpí alergiemi na potraviny a celkově oslabeným zažíváním, což může přispívat k nedostatku energie a oslabené imunitě. Během UGO očisty dáte vašemu tělu šanci odpočinout si od mnoha zatěžujících látek, které obsahuje vaše každodenní strava. Ať už jsou to těžko stravitelné potraviny nebo třeba lákadla plná cukru, lepku či soli, všechny vysilují vaše tělo a dát si od nich pauzu mu prospěje.”

 

 

Zaprvé, na UGO očistě si od těchto “nezdravých lákadel” žádnou pauzu nedáte.

 

▬  DEN 1 obsahuje v UGO šťávách cca 230 g cukru za den.

▬  DEN 2 cca 193 g cukru.

▬ DEN 3 cca 232 g cukru. (!!!)

 

Jinými slovy, na této údajné „očistě od lákadel plných cukru” přijmete každý den kolem 40 kostek cukru.

 

 

Zadruhé, konzumace lepku je nevhodná pro cca 5 % populace.

Jedná se o osoby s celiakií, alergií na pšenici a non-celiakální glutenovou senzitivitou. Tvrdit, že potraviny s obsahem lepku vysilují naše tělo a dát od nich pauzu (na 3 dny) jakkoliv prospěje, je pro 95 % populace prokazatelná a ničím nepodložená lež.

 

Zatřetí, pro přirozenou detoxikaci organismu, která probíhá 365 dní v roce 24 hod denně (ano, i u všech z vás, kteří právě čtete tento článek), potřebují naše přirozené detoxikační systémy (především játra) aminokyseliny z bílkovin (např. glutamin, glycin a cystein). Díky tomu se toxické látky (ať již cizorodé látky z prostředí a potravy anebo přirozené zplodiny metabolismu) eliminují z organismu pryč. DEN 1, DEN 2 i DEN 3 přitom obsahuje v průměru jen kolem 10 g bílkovin za den, což je násobně méně, než kolik obsahuje průměrný (i “nezdravý”) jídelníček. Kvůli tomu může tato údajná “očista” přirozené detoxikační schopnosti lidského organismu a našich jater naopak zhoršit!

 

 

kampaň říká ▼

“A možná pro vás Očista bude znamenat start nového životního stylu, který bude vycházet z toho, co jste o sobě zjistili během těch devíti očistných dnů.”

 

 

Tato “očista” je ve skutečnosti velmi drsná restriktivní dieta, která je absolutně neudržitelná. Start nového a zdravějšího životního stylu přitom prokazatelně zahrnuje postupné zavádění drobných změn k lepšímu KAŽDÝ DEN v roce, které jsou pro konkrétního člověka dlouhodobě UDRŽITELNÉ: např. postupné přidávání ovoce a zeleniny do jídelníčku, postupné snižování konzumace ultra-zpracovaných průmyslových potravin a jejich náhrada za zdravější alternativy, navyšování pohybových aktivit apod.

 

 

kampaň říká ▼

“UGO Očista byla sestavena tak, aby dodala vašemu tělu dostatek energie bez toho, abyste ho zatěžovali náročným trávením. Šťávy v UGO Očistě jsou sestavené tak, aby pokryly běžné energetické nároky, a tedy abyste je nemuseli doplňovat jakýmikoliv jinými potravinami.”

 

 

Dostatek energie, který pokryje běžné energetické nároky? DEN 1 obsahuje cca 1207 kcal, DEN 2 cca 1162 kcal a DEN 3 cca 1195 kcal. Toto množství energie NEPOKRYJE energetické nároky ani 30leté ženě, která váží 45 kg a měří 150 cm! Jinými slovy, drtivá většina dospělé populace bude na této očistě v drastickém kalorickém deficitu, který ani zdaleka nepokryje běžné energetické nároky jejich organismu.

 

Zadruhé, pro správnou funkci trávení je důležitá vláknina, která zároveň chrání sliznici střev před poškozením. Doporučená denní dávka vlákniny v ČR je 30 g na den. Štávy UGO přitom dle složení na Rohlík.cz žádnou vlákninu neobsahují! Viz https://www.rohlik.cz/tema/ugo-ocista?productPopup=1308923-ugo-cerstva-stava-jablko-mrkev Jak jsme si totiž vysvětlovali v našem nedávném článku o populární štávě z řapíkatého celeru, šťáva z ovoce či zeleniny není ekvivalentem snězení celého kusu ovoce či zeleniny! Vláknina totiž ztrácí svoji přirozenou funkci tím, když ovoce či zeleninu rozmixujete a uděláte si z něj šťávu. Např. podle studie z Harvardu z roku 2013 mají lidé konzumující celé kusy ovoce nižší riziko diabetu 2. typu, zatímco osoby, které pravidelně pijí ovocné šťávy mají naopak riziko diabetu vyšší.

 

 

kampaň říká ▼

“Během devíti dnů si vaše tělo odpočine od nezdravých potravin, doplní energii z ovoce, zeleniny, bylinek a koření, a bude tak lépe připravené na jarní počasí a jeho nástrahy…To je dost dlouhá doba na to, aby si vaše tělo mohlo odpočinout od zatěžujícího jídla a nastartovat tak regeneraci.”

 

 

Velmi se nám nelíbí, že tato reklamní kampaň může u veřejnosti vzbuzovat pocit, že pro své zdraví člověk udělá něco přínosného, když na 9 dní v roce přestane jíst “nezdravé potraviny” a nahradí je touto údajnou “očistou”. Pro předcházení civilizačním nemocem, pro zlepšení inzulínové senzitivity, správnou činnost imunitního systému atd. potřebuje naše tělo kvalitní stravu 365 dní v roce. NEEXISTUJÍ žádné vědecké důkazy o tom, že by podobné nárazové “očisty” měly jakýkoliv měřitelný zdravotní přínos. Vzhledem k tomu, že jsme běžným “toxickým” cizorodým látkám z prostředí i zplodinám našeho metabolismu vystaveni denně, potřebuje náš organismus pro přirozenou detoxikaci kvalitní a vyváženou stravu každý den v roce, nikoliv nějakou extrémní detoxikační či “očistnou” kúru jednou za rok.

Celá kampaň založená na argumentu údajné “očisty” nás mrzí o to více, že ony “3 čisté dny před” a “3 čisté dny po” nejsou svým složením vůbec špatné. Naopak se zde doporučují polévky, saláty a kvalitní jídla, která obsahují spoustu zeleniny, vlákniny i kvalitních bílkovin. Takto by totiž měla vypadat celá strava a z toho by si měla veřejnost vzít inspiraci, jak se stravovat celý rok pro zdraví a nutriční prevenci. Ale nikoliv pro údajnou nárazovou “očistu” organismu na 3, resp. 9 dní.
 

 

#1 československá evidence based konference o výživě
 
 

 

Pokud Vás toto téma detoxů a “očisty” organismu zajímá více, rádi bychom Vás pozvali k přečtení našich 2 článků:

 

Jarní detox je nesmysl

Řapíkatý celer pro detox?

 

 

Tento článek vznikl ve spolupráci s naším kolegou Martinem Šturcem z FB stránky: Martin Šturc – Habit Based Nutrition Coaching.blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank