Lidé během pandemie nabírají na hmotnosti a méně cvičí

Již uplynul více než jeden rok od doby, co se v České republice objevil první případ onemocnění COVID-19, a zřejmě (minimálně v ČR) neexistuje člověk, který by nějakým způsobem nepocítil dopady pandemie a plošných opatření na jeho život.

 

Bohužel však nepociťujeme jen přímé následky tohoto onemocnění, ale i nepřímé důsledky plynoucí z opatření, které mají sloužit k potlačení šíření tohoto viru. Mimořádná opatření se promítla i do našeho životního stylu a většina z nás se přestala hýbat. Nejde však jen o cílenou aktivitu, ale tím, že je spousta z nás „uvězněna“ ve svých domovech a mnoho lidí pracuje na home office, klesá i míra přirozeného pohybu jakým je např. chůze do práce nebo na zastávku městské hromadné dopravy. 53 % Američanů uvádí, že je méně aktivních od začátku pandemie.

 

Dle dat Americké psychologické asociace (APA) vyplývá, že většina (61 %) dospělých lidí v USA od začátku pandemie zažila nechtěné změny hmotnosti. Konkrétně 42 % osob přibralo na hmotnosti v průměru 13 kg, a dokonce 10 % uvedlo, že přibrali více než 22 kg, což je opravdu vysoký přírůstek hmotnosti, který se může velmi znatelně odrazit na jejich zdraví. Dokonce je známo, že obézní lidé jsou více náchylní k onemocnění COVID-19 a mají také obvykle těžší průběh.

 

Tento report zjistil, že se u většiny obyvatel zhoršila i délka jejich spánku – 67 % dospělých od začátku pandemie spí méně nebo naopak více, než by si představovali. Dále také 23 % obyvatel uvedlo, že se zvýšila jejich spotřeba alkoholu, což dále může zhoršovat jejich zdravotní i psychický stav a přispívat k obezitě a nárůstu hmotnosti.

 

Dalším problémem pandemie je také samozřejmě duševní zdraví. Přibývá počet nově diagnostikovaných psychiatrických onemocnění. Relativně nejhůře jsou na tom rodiče malých dětí, menšiny a také nepostradatelní pracovníci jako jsou zdravotníci, policisté apod.

 

Co se týče České republiky, tak dle průzkumu společnosti Ipsos na tom nejsme o moc lépe. Třetina obyvatel (31 %) totiž během pandemie přibrala na hmotnosti, častěji lidé pracující z domova. 23 % obyvatel potom omezilo pohybové aktivity nebo přestali cvičit úplně – nejčastěji se jedná o studenty, mladé lidi ve věku od 18 do 29 let a také lidi pracující z domova. Naopak 17 % populace začala cvičit více, avšak tento podíl lidí, kteří zvýšili míru pohybových aktivit během pandemie, je v porovnání s celosvětovým průměrem nižší. Více než polovina populace také v dnešní době pociťuje stres a 4 z 10 obyvatel uvádí, že se míra stresu u nich zvýšila.

 

 

Pár tipů na závěr,
jak zvládnout tuto situaci:

 

  1. Vytvořte si rutinu – mějte vyhrazený čas pro zábavu, práci, sport, studium a odpočinek.
  2. Jezte správně – zaměřte se na kvalitní potraviny, dostatek bílkovin a velké množství ovoce a zeleniny.
  3. Upravte svůj příjem energie – pokud jste doma na home office a méně se hýbete, je nutné redukovat i počet kalorií ve stravě. Proti hladu a přejídání vám mohou pomoci bílkoviny a některé potraviny, které mají vysoký sytící efekt (např. brambory, ovesné vločky, celozrnné obiloviny a další).
  4. Myslete pozitivně – pozitivní přístup je půl úspěchu. Nenechte se ovlivnit negativními zprávami nebo dezinformacemi. Myslete kriticky a věřte, že vše špatné jednou skončí.
  5. Naučte se novou dovednost – chtěli jste vždy umět programovat nebo naučit se nový jazyk? Nyní může být ten správný čas.
  6. Cvičte a hýbejte se – pohyb je přírodní antidepresivum, prodlužuje život a díky němu budete odolnější. Pro nejlepší výsledky kombinujte silový a aerobní trénink, nicméně nepřehánějte to a dbejte také na odpočinek.
  7. Nebojte se říci o pomoc – strach, nejistota a stres je v dnešní době normální, nicméně pokud překročí únosnou míru, s někým si o tom promluvte nebo vyhledejte odborníka.
  8. Nepodceňujte spánek – nedostatek spánku může ovlivnit téměř vše, na co si vzpomenete. Zaměřte se na pravidla spánkové hygieny.
  9. Nepřehánějte to s alkoholem – alkohol není řešení. Pozor na vysoký obsah energie v alkoholu, který může způsobit hmotnostní příbytek!
  10. Mluvte s ostatními lidmi – socializace je důležitá. Pokud se s někým nemůžete vidět osobně, zkuste videohovor.

 

 

 

Zdroje:

 



blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank