Cvičím proto, abych mohl jíst nezdravě

Skutečně jde “vyběhat” špatný jídelníček založený na ultra-zpracovaných průmyslových potravinách? Proč je při HUBNUTÍ jídelníček důležitější než pohyb?

 

► Ať již jste příznivci či odpůrci kalorické bilance, je nutné chápat, jak velké množství energie lze přijmout jídlem a jak velké množství energie lze “spálit” pohybem za jednotku času. Hlavní problém je ten, že zatímco takových 1000 kcal do sebe můžeme přijmout velmi snadno za pár minut snědením nějaké ultra-zpracované potraviny (jako je např. jedna větší pizza), stejné množství energie ale spálíme teprve až po několika hodinách běhu či tréninku v posilovně. Pokud si tedy dáte k obědu nějaký fast-food s vysokou energetickou denzitou (který je současně chudý na kvalitní bílkoviny, mikronutrienty, vlákninu a další výživné látky), je sice pěkné, že pak v práci půjdete po schodech místo výtahu a večer si zajdete na 60 min na in-line brusle, ale takový oběd tím zkrátka “nespálíte”.

 

► Proto pokud bojujete s nadváhou či s obezitou, je nutné si uvědomit, proč je vedle navyšování pohybových aktivit KLÍČOVÉ si hlídat a upravit i svůj jídelníček – energetickou bilanci totiž DALEKO VÝRAZNĚJI dokážeme ovlivnit regulací energetického PŘÍJMU (jídlem), než navyšováním energetického výdeje (pohybem).

 

► Tato informace ale v žádném případě neznamená, že pohyb není důležitý. Samozřejmě, že pro zdraví, prevenci i dobrou kondici je POHYB NENAHRADITELNÝ. Pravidelný pohyb je významný preventivní faktor metabolických, kardiovaskulárních i onkologických onemocnění. Současně pomáhá měnit poměr tělesného složení ve prospěch aktivní tělesné hmotnosti (zvýšení podílu svalové hmoty), což je spojené i s vyšším klidovým výdejem energie a “pálením tuku”. Nicméně, pohyb je zkrátka pouze jednou stranou rovnice energetické bilance a pro drtivou většinu lidí platí, že jsou schopní daleko výrazněji ovlivnit množství přijaté energie v jídle než množství energie vydané energie pohybem.

 

► Samozřejmě, že pokud někdo trénuje na výkonnostní či vrcholové úrovni např. v běhu, crossfitu, strongman či triatlonu a to třeba i 2x za den, tak má mnohem vyšší výdej energie než drtivá většina populace. U takového člověka se jedna větší pizza skutečně může “ztratit” v kontextu obrovského energetického výdeje, ale to bohužel není případ obecné populace, že?