Týrání zvířat veganskými aktivisty

Možná jste si tohoto trendu již všimli na sociálních sítích, možná by Vás naopak ani nenapadlo, že je něco takového vůbec možné, ale bohužel jsme svědky rostoucího počtu nekritických příznivců veganské ideologie, kteří nutí i své domácí mazlíčky – psy a kočky – do výhradně veganské stravy. V ČR dokonce existují i specializované uzavřené FB skupiny, které na základě anekdotálních argumentů, jako vidíte na infografice výše, tvrdí, že když jsou psi a kočky už tisíce let s člověkem, tak jsou lépe vybaveni k trávení potravin bohatých na škroby a nepotřebují maso. Nicméně soužitím psů a koček s člověkem nedošlo ke změně jejich genotypu, ke změně stavby jejich vnitřních orgánů ani fyziologických funkcí. Rozdíl v anatomii trávicí soustavy mezi masožravci a býložravci spočívá např. v délce střeva a schopnosti využívat bílkoviny živočišného a rostlinného původu. A zatímco kočka má v průměru střevo dlouhé 2 metry a pes cca 5 metrů, tak králík má střevo 12x delší, než je jeho tělo a u malých přežvýkavců je poměr délky těla a střeva dokonce 1:27. Býložravci navíc mají rozdílnou anatomii trávicí soustavy (např. předžaludky), které jsou osídlené specifickou mikroflórou, která jim umožňuje rozložit celulózu, což jim pomáhá trávit rostlinnou stravu. (Zdroj: Stanovisko Ústřední komise pro ochranu zvířat k veganské výživě psů a koček, Ministerstvo zemědělství)

 

Nejen, že se jedná v ČR o trestný čin, ale zároveň je velmi paradoxní a neetické, pokud NĚKTEŘÍ nekritičtí příznivci veganské ideologie nevhodnou stravou vědomě týrají zvířata a tím jdou PROTI své ideologii o tom, že by zvířata měla být chována přirozeně v souladu s jejich biologickými potřebami ve volné přírodě. V roce 2020 totiž máme bez jakýchkoliv pochybností dostatek zoologických důkazů o tom, které šelmy jsou všežravci, které hmyzožravci a které masožravci. Psi a kočky jsou na rozdíl od člověka jednoznačně masožravci a ačkoliv jsou schopní přijímat i doplňkovou stravu, jejích hlavní složkou výživy MUSÍ být živočišná bílkovina. Pokud je těmto zvířatům odepřena, zdravotní problémy nemusí být vidět hned a mohou se projevit až po delší době, ale už se bohužel většinou nedají vrátit zpátky. Ačkoliv je v roce 2020 výroba krmiv na vysoké úrovni a potřebné složky a látky nutné ve výživě psů a koček lze vyrobit v laboratorních podmínkách, nejsme schopní vyrobit zcela totožné látky a všechny jejich kombinace, které se vyskytují v přirozeném zdroji v přírodě v živočišné surovině. Krmiva, která obsahují živočišné suroviny, jsou tak pro šelmy mnohem přirozenějším zdrojem živin než krmiva s uměle dodanými a v laboratoři syntetizovanými doplňky stravy.

 

Na závěr nám dovolte citovat Stanovisko k veganské výživě psů a koček od Ústřední komise pro ochranu zvířat Ministerstva zemědělství, které bylo vydáno 4. června 2020: „krmení psů a koček čistě veganskou stravou není v souladu s jejich fyziologickými potřebami a může být považováno za týrání podle § 4 odst. 1 písm. c) zákona na ochranu zvířat. Propagace těchto praktik v médiích nebo na sociálních sítích pak může být považována za porušení § 4a téhož právního předpisu.“

 

 

UPOZORNĚNÍ: Tento článek NENÍ namířen proti lidem, kteří se z etických či duchovních důvodů rozhodli pro veganství a v rámci kritického myšlení si uvědomují všechny přínosy i rizika veganství a hlavně skutečnost, že veganství nemusí být vhodné úplně pro všechny (lidi i zvířata!). Vážíme si toho, že nás mnoho veganů sleduje a slušně s námi diskutuje. Díky tomu jsme i přistoupili na společnou diskusi se zástupci České veganské společnosti, která proběhne 7. listopadu on-line. Bližší informace a vstupenky najdete v události na FB: https://www.facebook.com/events/815469752263717

 

 

Zdroje:

 

  1. Stanovisko Ústřední komise pro ochranu zvířat k veganské výživě psů a koček, Ministerstvo zemědělství, 4. 6. 2020,
    ON-LINE http://eagri.cz/public/web/file/654277/_2020Veganske_selmy.pdf
Tags: