Odvápňuje vitamin D kosti?

O víkendu naši schránku zaplavily zprávy s přeposlanými stories od paní Lely Ceterové, která má na Instagramu 300 000 sledujících a která tvrdila naprosto neuvěřitelné věci o vitamínu D. O co šlo? Paní Ceterová při propagaci produktu (ve formě neoznačené spolupráce ve stories) řekla: „Samotný vitamin D3 nestačí, protože odvápňuje kosti, a proto je nutné kalcium. A aby se vápník ukládal tam, kde má a ne do ledvin, proto je nutné ho používat s hořčíkem v poměru 3:2.“ Jak je to doopravdy?

 

Tvrzení, že vitamin D sám o sobě odvápňuje kosti, je nesmyslné, protože jeho základní funkcí je přesný opak. Vitamin D totiž má velmi komplexní účinky v našem organismu a mimo jiné se podílí na vstřebávání vápníku z potravy a podporuje absorpci vápníku v tenkém střevě a ledvinných tubulech. Tím nám umožňuje využít více vápníku z běžné stravy a tím přispívá k tomu, abychom vápník dodatečně suplementovat nemuseli! Vedle toho vitamin D reguluje aktivitu buněk kostní tkáně – tzv. osteoblastů a osteoklastů a tím podporuje mineralizaci našich kostí.1 To znamená, že funkce vitaminu D je naprosto opačná od tvrzení této influencerky a dle mnoha studií vitamin D podporuje ukládání vápníku do kostí a snižuje potřebu suplementace vápníku.2,3,4

 

Dále paní Ceterová řekla další nesmysl, že pokud nebudeme společně s vápníkem suplementovat i hořčík v poměru 3:2, může se nám vápník ukládat do ledvin. Pravdou je, že k ukládání vápníku do ledvin opravdu může docházet, ale pouze při vážných patologiích jako jsou např. poruchy metabolismu kalcia.5 K tomuto závažnému stavu opravdu nedojde v případě, že si dáte pár tablet vápníku a nepřijmete zároveň i hořčík v určitém poměru! Naopak při současném příjmu vápníku a hořčíku může docházet ke snížení jejich absorpce, protože tyto minerální látky díky kompetici snižují svoji využitelnost, pokud je přijmeme ve vyšším množství zároveň.6,7

 

Konzumace pevné a pestré stravy by vždy měla hrát primární roli a suplementace mikronutrientů je vhodná až za specifických podmínek či při zjištěném deficitu. Je tedy velmi nevhodné všem bez rozdílu doporučovat suplementaci různých mikronutrientů či jejich kombinací a to ještě na základě zcela nepravdivých a nesmyslných tvrzení. Znovu se tím bohužel dostáváme k problému, že si bohužel někteří influenceři neuvědomují, že s velmi vysokou sledovaností by měla být i velmi vysoká odpovědnost.

 

 

 

Zdroje:

 

  1. Metabolismus a remodelace kostní tkáně • Funkce buněk a lidského těla. Funkce buněk a lidského těla • Multimediální skripta [online]. Dostupné z: http://fblt.cz/skripta/iv-pohybova-soustava/3-metabolismus-a-remodelace-kostni-tkane/

     

  2. LIPS, P. Vitamin D physiology. Progress in biophysics and molecular biology, 2006, 92.1: 4-8.

     

  3. CHRISTAKOS, Sylvia, et al. Vitamin D and intestinal calcium absorption. Molecular and cellular endocrinology, 2011, 347.1-2: 25-29.

     

  4. BRONNER, Felix; PANSU, Danielle. Nutritional aspects of calcium absorption. The Journal of nutrition, 1999, 129.1: 9-12.

     

  5. PRAGA, Manuel, et al. Familial hypomagnesemia with hypercalciuria and nephrocalcinosis. Kidney international, 1995, 47.5: 1419-1425.

     

  6. HARDWICK, Laurie L., et al. Magnesium absorption: mechanisms and the influence of vitamin D, calcium and phosphate. The Journal of nutrition, 1991, 121.1: 13-23.

     

  7. DAI, Qi, et al. The relation of magnesium and calcium intakes and a genetic polymorphism in the magnesium transporter to colorectal neoplasia risk. The American journal of clinical nutrition, 2007, 86.3: 743-751.

     

Tags:


On-line webináře
VÝŽIVA SPORTUJÍCÍCH DĚTÍ

Výživa matky. Výživa dítěte Výživa sportujicích dětí
blank