Pozor na rady influencerek o výživě těhotných

↓  AKTUALIZACE: 15. 1. 2022 ↓ 

↓  AKTUALIZACE: 11. 1. 2022 ↓ 

 

Na našem webu a sociálních sítích již několik let varujeme před mýty, nesmysly a hloupými radami o výživě od různých influencerů a šarlatánů bez odborné kvalifikace a vzdělání. Některé z nich mohou v lepším případě jen „detoxikovat“ Vaši peněženku, nemají tedy deklarovaný účinek, který slibuje reklama a za který platíte, ale zároveň Vám ani neublíží. Jiné rady, služby a produkty Vám naopak mohou nejen „detoxikovat“ Vaši peněženku, ale zároveň poškodit Vaše zdraví anebo dokonce zdraví Vašeho dosud nenarozeného dítěte.

 

Takovým příkladem je např. rada influencerky „kerolajna“ z minulého týdne, která na dotaz, jak doplňovat železo v průběhu těhotenství, radí svým sledujícím užívat lyofilizovaná játra (doplněk stravy) a jíst játra a vejce. Proč je to takový problém? Protože lyofilizovaná játra jsou vedle železa také bohatým zdrojem vitamínu A, který může být ve vyšších dávkách pro těhotné TERATOGENNÍ! To znamená, že může poškodit plod těhotné ženy a způsobit vývojové vady plodu (především poruchy nervového a kardiovaskulárního systému u dítěte, rozštěpy aj.). Přímo výrobce tohoto produktu, na který tato „influencerka“ odkazuje, na svojí webové stránce u tohoto produktu důrazně varuje, že produkt není vhodný pro těhotné ženy!

 

Podle evropské agentury EFSA (European Food Safety Authority) je doporučený denní příjem vitamínu A pro těhotné 700 mcg, v ČR je to 800 mcg, přičemž jako maximální bezpečná denní dávka pro těhotné se dle WHO (Světová zdravotnická organizace) označuje množství 2000 mcg vitamínu A za den. V ČR navíc prakticky skoro nikdo není na vit. A deficitní a naopak běžný příjem vit. A ve stravě dospělých žen už často přesahuje hranici 800 mcg sám o sobě. Doporučený preparát od výrobce, se kterým má tato „influencerka“ spolupráci, však obsahuje v denní dávce celých 5 325 mcg, tedy více než šestinásobek doporučené denní dávky pro těhotné v ČR a téměř trojnásobek maximální bezpečné dávky pro těhotné. Právě proto výrobce tohoto produktu před tímto varuje a uvádí tučným písmem a s vykřičníkem: PRODUKT NENÍ VHODNÉ PRO TĚHOTNÉ ŽENY!

 

Prakticky v každém článku o příjmu vitamínů u těhotných je upozornění, že vitamín A se nemá u těhotných přijímat nadměrně kvůli riziku poškození plodu a vývojových vad. Přesto influencerka, která se dle svého webu živí prodejem on-line programů pro těhotné (např. „Zdravé těhotenství“ v ceně od 3120 Kč) si tuto skutečnost asi neuvědomí a jako zdroj železa doporučí těhotné čtenářce lyofilizovaná játra s velmi vysokým obsahem vitamínu A, před kterými těhotné varuje přímo jejich výrobce. Opět a znovu se tak dostáváme ke skutečnosti, že ani vysoká sledovanost této „inluencerky“ na Instagramu není v žádném případě náhradou odborné kvalifikace a vysokoškolského vzdělání v oblasti výživy. Protože výživa není móda nebo kosmetika a může tu jít o zdraví Vás nebo Vašich dětí.

 

Kredit: Na tuto skutečnost upozornila jako první nutriční terapeutka Bc. Karin Viktorinová (vystudovaná na lékařské fakultě Ostravské univerzity) během tohoto víkendu na svém účtu @dosytasrozumem , který doporučujeme navštívit. A sami se při této příležitosti zamyslete prosím nad tím, zdali je počet sledujících opravdu ukazatelem kvality anebo zkrátka jen marketing – např. „influencerka“ kerolajna měla v době šíření nebezpečné rady pro těhotné 27 300 sledujících, vysokoškolsky vzdělaná nutriční terapeutka Karin Viktrinová, která před touto dezinformací varovala jako první, měla v té chvíli 272 sledujících. Komu většina laické veřejnosti na první pohled asi uvěří a čí tvrzení osloví na soc. sítích více těhotných žen? Dejte si proto velký pozor na to, od koho přijímáte rady o výživě a zdraví. Počet sledujících ani „nablýskané“ on-line programy nejsou žádným ukazatelem kvality poskytovaných rad a služeb.

 

 

Zdroje:

  1. EFSA, Dietary reference values: Vitamin A advice published. Dostupné na: https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/150305
  2. McGuire, Shelley. „WHO Guideline: Vitamin A supplementation in pregnant women. Geneva: WHO, 2011; WHO Guideline: Vitamin A supplementation in postpartum women. Geneva: WHO, 2011.“ Advances in Nutrition 3.2 (2012): 215-216.

 

 

 

AKTUALIZACE 11. 1. 2022

 

 

VYJÁDŘENÍ IMV K REAKCI INFLUENCERKY „KEROLAJNA“ NA NÁŠ ČLÁNEK

Každý z nás se může mýlit. Nicméně, pokud se mýlí influencerka bez odborného vzdělání s vysokou sledovaností, která radí ženám v tak choulostivé věci, jako výživa v těhotenství a doporučuje nebezpečná množství vitaminu A, které může poškodit plod těhotné ženy, je na místě minimálně veřejná omluva a oprava uvedených doporučení. Místo toho influencerka „kerolajna“ dál intenzivně pokračuje v šíření nebezpečných dezinformací o konzumaci vitaminu A v těhotenství včetně zásadních početních chyb při přepočtu IU na mcg. Z toho důvodu jsme se rozhodli na tvrzení této influencerky již podruhé reagovat. Níže najdete kurzívou reakce influencerky na náš včerejší článek, které zveřejnila na svém instagramovém profilu, a pod tím vždy naše vysvětlení.

 

1) „Játra jsou bohatým a velmi dobře vstřebatelným zdrojem železa, které bývá u těhotných žen často nedostatečné. Dále jsou bohatým zdrojem folátu = aktivní formy kyseliny listové.“

 

To je sice pravda, ale tyto mikronutrienty můžeme velmi dobře získat i z jiných zdrojů. Vždy bychom měli zvažovat potenciální rizika a benefity jednotlivých potravin – obzvláště v tak kritické fázi života jakou je právě gravidita. Například kyselinu sírovou také nepijeme z toho důvodu, že je dobrým zdrojem síry, protože v tomto konkrétním případě převáží negativa nad možnými benefity.

 

2) „Konzumace jater však nerovná se automaticky předávkování! A stejně tak, jako jeho nadbytek, je nebezpečný i jejich nedostatek! National Institutes of Health uvádí, že těhotné ženy potřebují naopak více vit. A pro růst plodu, výživu tkání a podporu svého vlastního metabolismu.“

 

Jeho nedostatek je nebezpečný téměř výlučně v zemích v nižších příjmových kategoriích (např. v oblastech subsaharské Afriky nebo jižní Asie), kde se rozumná suplementace (maximálně 10 000 IU za den) opravdu používá jako prevence noční slepoty.1,2 Nyktalopie neboli noční slepota z hlediska deficitu vitaminu A však opravdu není problémem u nás v Evropě!3 Navíc se ukazuje, že potřeba vitaminu A v těhotenství se zvyšuje opravdu jen mírně – zhruba o 10–20 %, což opravdu není argumentem pro jeho suplementaci nebo konzumaci velmi koncentrovaných zdrojů v podobě lyofilizovaných jater v podobě doplňků stravy.4,5

 

 

3) „Přirozený zdroj vit A z potravy (například játra), nemají stejný teratogenní efekt jako syntetický vitamin A ve formě doplňku stravy.“

 

Doplněk stravy s lyofilizovanou formou jehněčích jater opravdu není dle definice a legislativy v žádném případě přirozený zdroj z potravy.6 Navíc jde o velmi koncentrovaný produkt, kde je opravdu snadné dostat se u těhotných žen na dávky, které mohou být toxické či vykazovat teratogenní efekt pro jejich plod. Není zde v tomto případě rozhodující, jestli je vitamin A synteticky vyrobený či pochází z jater, ale jde o jeho celkový příjem, respektive dávku.

 

Pravdou je, že dle WHO suplementace vitaminu A v těhotenství není doporučována z hlediska snížení zdravotních rizik matky či plodu u populací s dostatečným příjmem vitaminu A. Naopak jsou zde dle WHO u vyššího příjmu potenciální rizika – pokud máte pestrou stravu a budete navíc pravidelně suplementovat více než 10 000 IU vitaminu A denně, riziko poškození plodu se zvyšuje.7

 

Pokud se podíváme na doporučené dávky (5 tablet denně) vitaminu A u produktu, který „influencerka kerolajna“ doporučuje, tak se dostáváme na množství 17 750 IU za den, což je opravdu znatelné množství, kde při pravidelné suplementaci především v prvních týdnech těhotenství hrozí závažná rizika.7,8

 

4) „Kdybyste snědli 10 kapslí lyofilizovaných jater, sníte zhruba 16 000 UI vit A (a teď neříkám, že jich 10 máte jíst).“

 

Ne, nesnědli bychom zhruba 16 000 UI vitaminu A! Dle oficiálních přepočtů je 1 IU vitaminu A ekvivalentní množství 0,3 mcg.,8 Tzn. při konzumaci 10 tablet zmíněného produktu přijmeme dokonce 35 500 IU vitaminu A! Počty zde tedy hrubě nesedí.

 

5) Pro podporu svých tvrzení influencerka dále používá článek z webové stránky westonaprice.org, což v žádném případě není důvěryhodná instituce a ukazuje nám tak svoje kritické myšlení či schopnost vyhodnocovat pravdivost informací na internetu. Tato stránka je totiž plná dezinformací, antivakcinační propagandy, homeopatie, detoxikace a dalších mýtů a potenciálně nebezpečných hoaxů.9 Pokud tato influencerka čerpá více informací z této stránky, je velmi pravděpodobné, že i její další rady mohou poškodit její sledující.

 

Sami se můžete přesvědčit o tom, jaká je úroveň citovaných zdrojů zmíněného článku ze stránky westonaprice.org, které ani neodpovídají žádné citační normě:

 

 

6) „Výrobce musí dodržovat legislativu stejně jako jakýkoliv jiní výrobci doplňků, proto téměř na všem, co si koupíte, naleznete větu, že není určeno těhotným!“

 

Tohle je další nepravda, protože tato věta je na obale tohoto konkrétního výrobku z dobrého důvodu! U doplňků stravy je totiž legislativně dle vyhlášky č. 58/2018 Sb. dáno, že pokud obsahují více než 800 mcg (RE) vitaminu A v denní dávce, na jejich etiketě musí být uvedeno upozornění „Nevhodné pro těhotné ženy“.10

 

Opravdu nás velmi mrzí, že místo toho, aby daná influencerka uznala svoji chybu, tak nadále pokračuje v šíření dezinformací a snaží se obhajovat na základě vybraných studií vytržených z kontextu (cherry-picking) a co hůře, i pochybných dezinformačních webů. Nejde zde pouze o to, že influencerka zpochybňuje náš článek, ale i doporučení oficiálních organizací jako je např. WHO nebo EFSA, která svá doporučení vydávají z dobrého důvodu a hlavně na základě vědecky podložených informací a konsenzu mnoha odborníků v daných oblastech.

 

Základem medicíny založené na důkazech je určitá hierarchie jednotlivých zdrojů a z dobrého důvodu při studiu vysokoškolských oborů jako je např. všeobecné lékařství nebo nutriční terapie se učíte hodnotit jednotlivé zdroje a interpretovat konkrétní vědecké studie (např. v předmětech vědecké metodologie, biostatistiky, epidemiologie či základech práce s odbornými informacemi). Z tohoto důvodu by tedy s výživou, a to zejména u nemocných osob a např. i u těhotných žen nebo dětí, kde jsou rizika ještě vyšší než u běžné populace, měli radit odborníci (např. lékaři či nutriční terapeuti). U výživy totiž nejde o prodej holicích strojků či fénů na sociálních sítí, ale nesprávné rady o výživě reálně mohou poškodit nejenom vaše zdraví, ale i zdraví vašich dětí (včetně těch nenarozených).

 

Chtěli bychom také v neposlední řadě poděkovat všem opravdovým odborníkům, kteří nám pomáhají v naší práci a upozorňují na tyto nebezpečné informace.

 

 

Zdroje:

  1. WORLD HEALTH ORGANIZATION, et al. Xerophthalmia and night blindness for the assessment of clinical vitamin A deficiency in individuals and populations. World Health Organization, 2014.
  2. MCGUIRE, Shelley. WHO Guideline: Vitamin A supplementation in pregnant women. Geneva: WHO, 2011; WHO Guideline: Vitamin A supplementation in postpartum women. Geneva: WHO, 2011. Advances in Nutrition, 2012, 3.2: 215-216.
  3. https://ourworldindata.org/grapher/prevalence-of-vitamin-a-deficiency-in-pregnant-women
  4. AZAÏS-BRAESCO, Véronique; PASCAL, Gérard. Vitamin A in pregnancy: requirements and safety limits. The American journal of clinical nutrition, 2000, 71.5: 1325S-1333S.
  5. BASTOS MAIA, Sabina, et al. Vitamin A and pregnancy: a narrative review. Nutrients, 2019, 11.3: 681.
  6. https://www.szpi.gov.cz/clanek/pravni-predpisy-vztahujici-se-k-doplnkum-stravy-a-obecne-informace-o-doplncich-stravy.aspx?q=Y2hudW09Mg%3D%3D
  7. https://www.who.int/elena/titles/guidance_summaries/vitamina_pregnancy/en/
  8. https://dsid.od.nih.gov/Conversions.php
  9. https://sciencebasedmedicine.org/sbm-weston-prices-appalling-legacy/
  10. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2018-58

 

 

AKTUALIZACE 15. 1. 2022

Neuvěřitelný vývoj kauzy

 

Kauza s doporučováním potenciálně nebezpečných suplementů pro těhotné influencerkou kerolajnou má těžko uvěřitelné pokračování. Tento doplněk stravy neobsahuje 5325 μg vitaminu A v jedné dávce, jak původně uváděl výrobce, ale „jen“ 2662 μg, což stále odpovídá 332 % doporučené denní dávky, resp. referenční hodnoty příjmu!

 

Když jsme na začátku tohoto týdne varovali před doporučováním tohoto suplementu pro těhotné, český prodejce i islandský výrobce uváděli na svých webech ve složení produktu shodně v jedné dávce 5 325 μg a hodnotu 66,25 % jako % z RHP. Samozřejmě, že nás při znalosti 100 % RHP = 800 μg ihned napadlo, že se jedná o chybu v desetinné čárce a vzhledem k obsahu vitamínu A v játrech by správná hodnota měla tedy být 662,5 %. Např. vitamínu B12 je v tomto doplňku celých 840 % z RHP v jedné dávce.

 

Proto jsme v průběhu týdne napsali islandskému výrobci 2 emaily z našich 2 různých emailových adres. Islandský výrobce nám sice neodpověděl, ale včera v tichosti aktualizoval složení produktu. Ve skutečnosti je v tomto doplňku v jedné dávce 2662 μg, tedy stále 332 % RHP, jak si každý může ověřit jedním kliknutím na webu výrobce.

 

Proto absolutně nechápeme, proč včera ve 20 hod zveřejnila influencerka kerolajna status, kde tvrdohlavě znovu nesprávně tvrdí, že obsah vitamínu A v doporučovaném suplementu je pouze 532,5 μg s tím, že byla neprávem osočena a pošpiněna. Jak může doporučovat suplement pro těhotné ženy a tvrdit o něm, že je bezpečný, když sama nezná složení tohoto suplementu?

 

Při hodnocení vhodnosti užívání nějaké suplementu v těhotenství nemůžeme spoléhat jen na % RHP (která je navíc určena pro obecnou populaci a nikoliv pro těhotné ženy!), ale musíme se dívat na absolutní obsah dané látky v suplementu a na absolutní množství v jídelníčku. Ať už tedy původně vycházel obsah vitamínu A na 662,5 % a nyní po opravě výrobce je to 332 %, stále se jedná o několikanásobné překročení doporučené denní dávky i maximální bezpečné dávky vitamínu A pro těhotné.

 

Na celé věci tedy toto příliš nemění. Influencerka kerolajna nejprve reagovala na náš článek tak, že veřejně tvrdila, že tyto megadávky vitamínu A v tomto suplementu, které odpovídaly 5325 μg = 662,5 % vlastně vůbec nevadí. Následně zveřejnila včera večer příspěvek, že ve skutečnosti tento suplement obsahuje pouze 532,5 μg = 66,25 % vitamínu A, což je v přímém rozporu s tím, na jaké hodnoty včera opravil složení produktu islandský výrobce. Ať už tento produkt obsahuje megadávku vitamínu A odpovídající 662,5 % anebo 332 %, díky „zapojení trochu selského rozumu“ každému dojde, že se stále jedná o množství, které překračuje maximální bezpečnou dávku pro těhotné a je před tím třeba veřejně varovat.

 

Na úplný závěr je k zamyšlení, zdali opravdu stojí za to těhotným ženám takto riskovat. Pokud si tohoto rozporu nevšimla dlouhé měsíce farmaceutka odborné poradny Puravie a tento prodejce nejprve uváděl dávku 5325 μg a nyní v sobotu 15. ledna uvádí obsah 532,5 μg vitamínu A, přestože islandský výrobce uvádí dávku 2662 μg = 332 % vitamínu A, je otázkou, nakolik je bezpečné se těmto lidem svěřovat do péče a užívat produkt, u kterého nemáte jistotu, kolik mikrogramů reálně obsahuje a hodnoty ve složení neustále mění. V tomto případě nejde totiž o nic méně než o zdraví dosud nenarozených dětí.

 



On-line webináře
VÝŽIVA SPORTUJÍCÍCH DĚTÍ

Výživa matky. Výživa dítěte Výživa sportujicích dětí
blank