Zvyšuje kyselina D-asparagová (DAA) hladinu testosteronu?

Kyselina D-asparagová je aminokyselina, která se používá jako testosteron booster, jinými slovy jde o látku, která by měla údajně zvyšovat endogenní produkci testosteronu a dle výrobců podporovat i nárůst svalové hmoty, sílu nebo regeneraci. Někteří prodejci ji dokonce řadí do kategorie „náhražky steroidů“. Má tedy tato látka nějaké benefity a je snad konečně fungujícím doplňkem pro nárůst hladiny testosteronu?

 

 

CO TO KYSELINA D-ASPARAGOVÁ VLASTNĚ JE?

 

Tato kyselina je jedním z enantiomerů aspartátu, kde písmeno „D“ označuje tzv. chiralitu neboli schopnost molekuly ohýbat světlo. D-asparagová kyselina se vyskytuje i v běžné stravě, kde ji můžeme najít např. v sojové bílkovině, kaseinu nebo kukuřičné bílkovině.1 D enantiomer může také vzniknout po tepelné úpravě L-aspartátu – např. procesem pasterizace mléka.2

 

Díky její chiralitě obvykle není tato aminokyselina používána pro stavbu bílkovin, ale slouží spíše jako signální molekula – např. v našem mozku, kde působí excitačně.

 

Ukazuje se, že jde o relativně bezpečnou látku při dodržení rozumného příjmu. Studie z roku 2012 neprokázala žádné abnormality při suplementaci 2,66 g za den po dobu 3 měsíců u mužů s poruchami plodnosti.3

 

 

KYSELINA D-ASPARAGOVÁ A TESTOSTERON

 

Dle současných dat se ukazuje, že tato látka opravdu přímo i nepřímo může podpořit syntézu testosteronu. Je to díky tomu, že kyselina D-asparagová stimuluje vyšší produkci mRNA, což vede i k vyšší syntéze látky StAR, která se podílí na regulaci syntézy testosteronu v Leydigových buňkách varlat. Dalším nepřímým mechanismem může být zvýšení sekrece luteinizačního hormonu v hypotalamu.4,5,6

 

Takže potenciální mechanismy stimulace produkce testosteronu dokázané na animálních modelech bychom měli, ale bude to fungovat i na lidech nebo ještě lépe – sportovcích?

 

Tímto se zabývala RCT studie z roku 2017 s 22 participanty, kteří měli za sebou již více než 2 roky pravidelného silového tréninku. Po 3 měsících suplementace výzkumníci nezjistili žádný významný rozdíl v hladinách testosteronu mezi placebo skupinou a skupinou, která suplementovala D-asparagovou kyselinu v dávce 6 g/den.7

 

Další studie na sportovcích také po 28 dnech suplementace nezjistila žádný vliv kyseliny asparagové na hladinu testosteronu. Tato studie dále také vysvětluje, že při zvýšení příjmu této kyseliny, naše tělo zareaguje tím, že se zvýší (indukuje) i aktivita enzymu, který tuto látku degraduje. Tato studie také nenalezla žádné benefity suplementace na sílu nebo nárůst svalové hmoty.8

 

Kde by naopak kyselina asparagová mohla mít nějaké benefity, jsou muži s poruchami plodnosti a nízkou hladinou testosteronu. Některé studie zde opravdu zaznamenaly zvýšení testosteronu o 15 % po 6 dnech suplementace a dokonce o 42 % po 12 dnech užívání kyseliny D-asparagové. Dále také suplementace vedla ke zlepšení kvality spermií.9,10

 

 

PROČ LEGÁLNÍ TESTOSTERON BOOSTERY NA HYPERTROFII NEFUNGUJÍ?

 

Je to z toho důvodu, že pokud jsme zdraví a nemáme problémy s nízkou hladinou testosteronu, testosteron boostery vůbec nepotřebujeme. I kdyby některé z nich fungovaly a hladinu testosteronu nám zvýšily, toto (často přechodné) zvýšení bude opravdu jen velmi nízké v rámci fyziologických mezí a velmi pravděpodobně nepovede k vyšší stimulaci hypertrofie a nárůstu svalové hmoty.

 

Pokud se podíváme na studie s uživateli anabolických steroidů, hladina volného testosteronu se oproti normálu zvyšuje o stovky procent (např. o více než 500 % dle studie z roku z roku 1996).11 V tomto kontextu je přechodné zvýšení hladiny testosteronu o pár jednotek či desítek procent z pohledu hypertrofie téměř zanedbatelné.

 

 

ZÁVĚR

 

Budeme se opakovat, ale nehledejte žádná zázračná řešení ve výživě nebo suplementaci, protože taková opravdu neexistují. Místo nejnovějších a reklamou přeceňovaných testosteron boosterů se zaměřte raději na to, ať máte optimální BMI, dostatečně a kvalitně spíte, dávejte si také pozor na optimální hladinu vitaminu D (zejména v zimních měsících) a správně trénujte. Je velmi pravděpodobné, že všechny tyto faktory budou mít na vaši hladinu testosteronu a celkovou kvalitu života mnohem vyšší vliv, než koupě nejnovějšího produktu na zvýšení testosteronu. Věděli jste, že např. jedna probdělá noc dokáže snížit hladinu testosteronu o 27 %?12

 

 

Zdroje:

  1. MAN, Eugene H.; BADA, Jeffrey L. Dietary D-amino acids. Annual review of nutrition, 1987, 7.1: 209-225.
  2. FRIEDMAN, Mendel. Chemistry, nutrition, and microbiology of D-amino acids. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 1999, 47.9: 3457-3479.
  3. D’ANIELLO, Gemma, et al. d-Aspartate, a key element for the improvement of sperm quality. 2012.
  4. NAGATA, Yoshiko, et al. Stimulation of steroidogenic acute regulatory protein (StAR) gene expression by D-aspartate in rat Leydig cells. FEBS letters, 1999, 454.3: 317-320.
  5. D’ANIELLO, Autimo, et al. Involvement of D-aspartic acid in the synthesis of testosterone in rat testes. Life sciences, 1996, 59.2: 97-104.
  6. D‧ ANIELLO, Antimo, et al. Occurrence of D‐aspartic acid and N‐methyl‐D‐aspartic acid in rat neuroendocrine tissues and their role in the modulation of luteinizing hormone and growth hormone release. The FASEB Journal, 2000, 14.5: 699-714.
  7. MELVILLE, Geoffrey W.; SIEGLER, Jason C.; MARSHALL, Paul WM. The effects of d-aspartic acid supplementation in resistance-trained men over a three month training period: A randomised controlled trial. PloS one, 2017, 12.8: e0182630.
  8. WILLOUGHBY, Darryn S.; LEUTHOLTZ, Brian. D-Aspartic acid supplementation combined with 28 days of heavy resistance training has no effect on body composition, muscle strength, and serum hormones associated with the hypothalamo-pituitary-gonadal axis in resistance-trained men. Nutrition research, 2013, 33.10: 803-810.
  9. TOPO, Enza, et al. The role and molecular mechanism of D-aspartic acid in the release and synthesis of LH and testosterone in humans and rats. Reproductive Biology and Endocrinology, 2009, 7.1: 1-11.
  10. D’ANIELLO, Gemma, et al. d-Aspartate, a key element for the improvement of sperm quality. 2012.
  11. BHASIN, Shalender, et al. The effects of supraphysiologic doses of testosterone on muscle size and strength in normal men. New England Journal of Medicine, 1996, 335.1: 1-7.
  12. COTE, Kimberly A., et al. Sleep deprivation lowers reactive aggression and testosterone in men. Biological psychology, 2013, 92.2: 249-256.


blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank