Kolagenové suplementy: elixír mládí nebo jen další nefunkční doplněk stravy?

Najít elixír mládí je odvěkým snem téměř každé ženy a výrobci doplňků stravy toho samozřejmě velmi často zneužívají. I zřejmě proto se v dnešní době na Instagramu i dalších sociálních sítích roztrhl pytel s různými kolagenovými suplementy, které slibují téměř zázračné účinky. Jak je to s kolagenovými suplementy a jejich vlivem na stárnutí a pleť doopravdy?

 

CO JE TO KOLAGEN?

 

Kolagen je velmi důležitou strukturní bílkovinou, kterou můžeme najít v těle především jako významnou součást pojivové tkáně (chrupavky, vazy, šlachy a samozřejmě i kosti) a hojně je zastoupen i v kůži. V těle kolagen zaujímá zhruba 30 % z celkového obsahu bílkovin. Je také důležité si uvědomit, že u obratlovců rozeznáváme nejméně 28 různých druhů kolagenu, které jsou označovány římskými číslicemi (I–XXVIII) a každý typ kolagenu je odlišný svoji strukturou a obvykle plní i jinou funkci – v kůži je například nejvíce zastoupen kolagen typu I.1 V našem organismu si kolagen dokážeme samozřejmě i sami syntetizovat a jedná se o relativně složitý proces, ke kterému potřebujeme energii, stavební látky (aminokyseliny), enzymy a také například i vitamin C, který v tomto procesu funguje jako kofaktor a zajišťuje správnou funkci enzymů podílejících se na syntéze kolagenu. Jako typickou poruchu syntézy kolagenu můžeme zmínit kurděje, kterými běžně trpěli námořníci na dlouhých zaoceánských plavbách. Při tomto onemocnění z nedostatku vitaminu C se tvoří defektní kolagen, který není tak pevný a proto dochází například ke krvácení dásní, ztrátě zubů a zhoršenému hojení ran.2 Na druhé straně však známe i poruchy (např. sklerodermie), kde naopak tělo produkuje více kolagenu než je třeba a dochází např. k hromadění kolagenu ve vnitřních orgánech, což má negativní efekt na jejich funkci. Z toho vyplývá, že v našem organismu je důležitá určitá rovnováha mezi syntézou a odbouráváním kolagenu.

 

KOLAGEN JAKO DOPLNĚK STRAVY

 

Ve sportovní výživě kolagen patří mezi málo kvalitní zdroje bílkovin, protože se nejedná o kompletní protein (je deficitní na esenciální aminokyselinu tryptofan).3 Jeho použití se tedy týká spíše kloubní výživy, kde však jeho účinky nejsou také dostatečně prokázané a ukazuje se, že jeho chronická suplementace pomáhá spíše v kombinaci s ostatními účinnými látkami a jeho efekt je více vyjádřen u nemocných osob (např. s osteoartrózou) a u osob, které nemají dostatek bílkovin ve stravě.4 Stále tedy zřejmě platí, že pro zdraví vašich kloubů je primární optimální výživa a správná technika pohybu.

 

V posledních letech však raketově vzrůstá především použití kolagenu právě v kosmetickém průmyslu – předpokládá se, že celý trh s kolagenovými suplementy přesáhne hodnotu 6,63 miliardy amerických dolarů do roku 2025.5 Co se však týče jeho efektivity, tak pokud se podíváme do odborné literatury, zjistíme, že v oblasti vědeckých studií kolagenu je to v podstatě divoký západ. I když některé recentní studie přišly s pozitivními účinky hydrolyzovaného kolagenu např. ve smyslu lepší hydratace, vyhlazení vrásek a zvýšení elasticity pleti, je těžké z těchto studií vyvozovat nějaké definitivní závěry.6 Je to z toho důvodu, že naprostá většina těchto studií byla sponzorována výrobci těchto suplementů a také zde často bývá problém s méně kvalitním designem a heterogenitou těchto studií – studie například používají odlišné zdroje kolagenu (prasečí, kuřecí, rybí), rozdílné formy suplementace (tekuté vs. pevné), jiné dávkování a často také chybí některá data či zaslepení těchto studií.

 

Dalším problémem kolagenových suplementů a jejich reálné efektivity je fakt, že kolagen přijímáme i v běžné stravě (vývar z kostí, kuřecí maso, ryby atd.) a jak již bylo řečeno, dokážeme si ho navíc v našem organismu syntetizovat. V neposlední řadě je zde také háček v tom, že kolagen v našem trávicím traktu rozštěpíme pomocí enzymů na jednotlivé aminokyseliny a krátké peptidy – není tedy nijak zaručeno, že se dostatek stavebních látek dostane do cílových tkání (např. do kůže) a nebude využito jiným způsobem (např. na výstavbu kostí, hojení ran či zisk energie nebo dokonce jeho nadbytek může podpořit i tvorbu nových tukových zásob).

 

POTŘEBUJEME TEDY VŮBEC DRAHÉ SUPLEMENTY?

 

Jako u všech doplňků stravy i zde platí, že by suplementy měly pouze DOPLŇOVAT pevnou, pestrou a vyváženou stravu a je pravdou, že pevná strava také samozřejmě kolagen obsahuje – najdeme ho např. v rybách, vývaru z kostí, mase, vejcích, huspenině a dokonce i v gumových medvídcích ve formě želatiny (samozřejmě i se spoustou cukru). Obecně ale platí, že čím více bílkovin máme ve stravě, tím více stavebních látek máme i pro přirozenou tvorbu kolagenu v našem těle. Nikdy tedy nezapomínejte na to, že pevná a pestrá strava je naprostý základ a správný jídelníček s dostatkem bílkovin, kvalitní spánek, sportovní aktivita nebo redukce stresu může prospět vaší pleti i bez kolagenových suplementů.

 

Na druhou stranu kolagen patří mezi relativně bezpečné a dobře tolerované suplementy. Můžete jeho účinky tedy na sobě vyzkoušet. Z konkrétních studií vyplývá, že pozitivní účinky suplementace hydrolyzovaného kolagenu na sobě můžeme pozorovat zhruba po 60–90 dnech chronické suplementace. Obvykle se používají dávky kolem 2,5 g kolagenních peptidů denně a tato dávka by měla být z hlediska estetických účinků dostačující (vyšší dávky již neznamenají signifikantně lepší účinky). Účinky kolagenu přetrvávají zhruba i 30 dnů od ukončení jeho suplementace.7,8 Je zde také na místě upozornit na to, že některé neoficiální analýzy z USA zjistily měřitelné hladiny těžkých kovů v nejprodávanějších kolagenových suplementech na stránce Amazon.com.9,10

 

ZÁVĚR

 

Kolagenové suplementy patří mezi relativně novou módní vlnu mezi influencery a je nutné mít na paměti, že je to také obrovský business. Pokud Vám tedy na internetu nějaká modelka, fitnesska nebo známá zpěvačka bude doporučovat produkt s obsahem kolagenu, pamatujte na to, že jejím primárním cílem je Vám ho prodat. Nevěřte tedy žádným zázračným účinkům, protože žádný doplněk stravy nemůže nahradit zdravý životní styl.

 

Pokud však děláte vše pro svoje zdraví a ostatní faktory včetně správného jídelníčku máte optimalizované, můžete nějaký ten produkt s kolagenem vyzkoušet. Paradoxně se však ukazuje, že kolagen nejlépe funguje u lidí, kteří ho přijímají nedostatek (např. mají málo bílkovin v jídelníčku) nebo u lidí, kteří mají zvýšené nároky na tvorbu kolagenu (pacienti po popáleninách, časté opalování, senioři apod.).

 

Zdroje:

  1. RICARD-BLUM, Sylvie. The collagen family. Cold Spring Harbor perspectives in biology, 2011, 3.1: a004978.
  2. MAGIORKINIS, Emmanuil; BELOUKAS, Apostolos; DIAMANTIS, Aristidis. Scurvy: past, present and future. European journal of internal medicine, 2011, 22.2: 147-152.
  3. PAUL, Cristiana; LESER, Suzane; OESSER, Steffen. Significant amounts of functional collagen peptides can be incorporated in the diet while maintaining indispensable amino acid balance. Nutrients, 2019, 11.5: 1079.
  4. BENITO-RUIZ, P., et al. A randomized controlled trial on the efficacy and safety of a food ingredient, collagen hydrolysate, for improving joint comfort. International journal of food sciences and nutrition, 2009, 60.sup2: 99-113.
  5. AVILA RODRÍGUEZ, María Isabela; RODRIGUEZ BARROSO, Laura G.; SÁNCHEZ, Mirna Lorena. Collagen: A review on its sources and potential cosmetic applications. Journal of cosmetic dermatology, 2018, 17.1: 20-26.
  6. DE MIRANDA, Roseane B.; WEIMER, Patrícia; ROSSI, Rochele C. Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta‐ International Journal of Dermatology, 2021.
  7. BOLKE, Liane, et al. A collagen supplement improves skin hydration, elasticity, roughness, and density: Results of a randomized, placebo-controlled, blind study. Nutrients, 2019, 11.10: 2494.
  8. INOUE, Naoki; SUGIHARA, Fumihito; WANG, Xuemin. Ingestion of bioactive collagen hydrolysates enhance facial skin moisture and elasticity and reduce facial ageing signs in a randomised double‐blind placebo‐controlled clinical study. Journal of the Science of Food and Agriculture, 2016, 96.12: 4077-4081.
  9. Collagen White Paper – Clean Label Project. Homepage – Clean Label Project [online]. Dostupné z: https://cleanlabelproject.org/collagen-white-paper/
  10. ConsumerLab Reveals Best Collagen Supplements | ConsumerLab.com. Independent Tests and Reviews of Vitamin, Mineral, and Herbal Supplements |. Dostupné z: https://www.consumerlab.com/news/consumerlab-tests-reveal-best-collagen-supplements/10-04-2019/


blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank