Jak na novoroční předsevzetí?

Ještě před koncem roku si v našem posledním letošním článku rozebereme jedno velmi důležité téma, které v těchto dnech nabývá na významu úměrně tomu, jak se internetem šíří „meme“ obrázky prázdných fitness center v prosinci a beznadějně zaplněných v lednu.  PS: v dnešním článku nenajdete žádné vědecky podložené informace, ale pouze praktické rady, které jsme empiricky vypozorovali v průběhu 16leté praxe ve výživě.

 

 

Proč drtivá většina lidí nedodrží novoroční předsevzetí?

 

Protože si je nastaví příliš DRASTICKY! Drtivá většina lidí jde bohužel z jednoho EXTRÉMU do druhého EXTRÉMU a to se pro ně vždy stane neudržitelné. Pokud se totiž někdo celý rok (anebo celý život) nehýbe, stravuje se velmi špatně a od 1. ledna si naordinuje drastickou restriktivní dietu a vysoké tréninkové dávky každý den, velmi pravděpodobně se tento režim pro většinu lidí stane velmi rychle NEUDRŽITELNÝ a neslučitelný s jejich životních stylem (prací, rodinou, stresem apod.). Po pár dnech či týdnech dřiny pak na tyto novoroční předsevzetí rezignují s tím, že tohle opravdu není nic pro ně, pohyb je mučení a “zdravá strava” (rozuměj nevhodně nastavená dieta s obrovským kalorickým deficitem) je pro ně jen utrpení. A že to případně zkusí třeba zase za rok. V tom horším případě to některé “zkušenější” osoby mají tímto způsobem každý rok a systematicky se přejídají na konci roku a přes Vánoce s vidinou toho, že je v lednu čekají na pár týdnů “galeje”. Povíme Vám velké tajemství, které Vám může zachránit desetitisíce korun a hlavně Vaše zdraví – pokud se celý rok přejídáte a máte nadváhu anebo obezitu, tak opravdu nejde spoléhat na to, že to vše vyvážíte tím, že si na začátku nového roku dáte na pár dní nějaký drastický DETOX (s legračními suplementy za legrační cenu) a díky tomu shodíte všechen tuk nabraný za celý rok a získáte najednou fitness postavu. Drtivé většině lidí se totiž stane přesný opak – osoby, které jdou z jednoho extrému do druhého extrému, akorát postupně přibývají každý rok na hmotnosti, zvyšuje se jim množství tukové tkáně v organismu a cítí se hůře a hůře.

 

 

Jak rozumně na novoroční předsevzetí?

 

Dejte si taková novoroční předsevzetí, která jsou pro Vás UDRŽITELNÁ V RÁMCI VAŠEHO ŽIVOTNÍHO STYLU. Dlouhodobá změna životního stylu, dlouhodobé a udržitelné výsledky totiž nejsou o žádných extrémech a drastických dietách a hektolitrech potu každý den, ale o postupném zavádění nových a nových návyků v rámci výživy i pohybu.

 

Stravovali jste se dosud objektivně velmi špatně ve fast-foodech a konzumovali samé průmyslově zpracované potraviny, polotovary a slazené nápoje? Dlouhodobým řešením pro Vás nebude začít ze dne na den držet striktní dietu na maličkých porcích jídel, která Vám navíc vůbec nechutnají, ale postupně zavádět “zdravé” změny do Vašeho jídelníčku. Začněte třeba tím, že v lednu jedno jídlo za den pravidelně nahradíte “zdravější” alternativou. Pokud jste si ke svačině dávali každý den zákusek či dortíček, dejte si místo toho třeba skyr s pomerančem. Další měsíc zkuste nahradit i druhé jídlo kvalitnější alternativou, případně alespoň zmenšovat porce Vašich ostatních “nezdravých” jídel. Anebo začněte dodržovat třeba to, že si každý den dáte pravidelně ke třem jídlům velký kus zeleniny (okurku, papriku apod.). Stejně tak i s pitným režimem, pokud jste dosud vypili každý den 2l lahev slazených nápojů (cola, fanta, sprite apod.), začněte tím, že 80 % Vašeho pitného režimu bude tvořit čistá voda (klidně s citronem), neslazený čaj či káva a zbylých 20 % na přechodnou dobu klidně nápoje s umělými sladidly (např. cola light).

 

Měli jste dosud sedavý způsob života  a sport je pro Vás sprosté slovo? Dlouhodobým řešením pro Vás pravděpodobně nebude začít ze dne na den provádět tvrdé dvoufázové tréninky, ráno běhat v mrazu nalačno a večer jít na dvouhodinový trénink do fitka. Místo toho začněte postupně zvyšovat objem a intenzitu pohybových aktivit, i kdybyste na začátku měli začít třeba jen s 15 minutami chůze denně navíc. Pokud se Vám to zdá málo, tak začít s 15 minutami chůze denně navíc je diametrální rozdíl oproti tomu nezačít nikdy anebo se 2 týdny v lednu strhat, vyhořet a pak zase sedět u televize celý rok. Vystupte z MHD o zastávku dříve/zaparkujte dále od práce, nainstalujte si ve svém telefonu aplikaci pro krokoměr a sledujte, jak se v chůzi zlepšujete. Následně třeba vyzkoušejte nordic walking či běh, postupně zařazujte i nějakou variantu silového tréninku (posilovna, kruhové tréninky, cvičení s vlastní hmotností, TRX apod.) anebo objevujte nějaké nové pohybové aktivity (in-line brusle, squash, horolezecká stěna, cokoliv), na které se budete těšit. Důležité je, abyste našli takové pohybové aktivity, které Vás budou bavit, budete si při nich a po nich cítit lépe a postupně budete navyšovat objem, frekvenci i intenzitu těchto tréninků (počet kroků, uběhlých kilometrů, nazvedaných kilogramů železa i celkové množství pohybových aktivit v týdnu).

 

 

Na co si dát největší pozor?

 

Vyvarujte se “černobílého” přemýšlení ve stylu “VŠECHNO NEBO NIC”! Pokud jste závodník v přípravě na mistrovství světa ve fitness, tak je skutečně nutné být 100% striktní a každé porušení diety a tréninku představuje problém. Pokud jste ale “normální” člověk, který do svého života postupně zavádí nové zdravější návyky v oblasti výživy a pohybu, nebuďte smutní z toho, že Vaše nové návyky občas nedodržíte anebo porušíte. To je úplně normální a není to důvod s tím “seknout”. Absolutně nevadí, pokud si tu a tam v rozporu s plánem dáte nějakou čokoládu anebo občas vynecháte trénink. Důležité je pokračovat, další den si čokoládu nedat, jít na trénink příště a být úplně v pohodě s vědomím, že pro sebe a své zdraví děláte dohromady daleko více než dříve. I kdybyste Vaše nové návyky dodržovali jen na 50 %, pořád je to diametrálně více, než v lednu dodržovat drastické diety, detoxy a další nesmysly, které budou neudržitelné, a pak se dalších 11 měsíců v roce rezignovaně přejídat, nehýbat se vůbec a cítit se kvůli tomu provinile a blbě. Proto do svého života zavádějte takové POSTUPNÉ ZMĚNY k lepšímu📈, které jsou pro Vás dlouhodobě UDRŽITELNÉ a díky tomu se z nich stanou dlouhodobé návyky. Zároveň nemějte nereálná očekávání, že po několika letech přejídání získáte za 3 týdny brutální dřiny a odříkání vysněnou fitness postavu díky nějakému “zázračnému” postupu, a nebudete pak zklamaní z toho, že jste tato nereálná očekávání a předsevzetí (opět) nevydrželi.

 

Přejeme Vám vše nejlepší do nového roku!

 blank
blank
blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank