Investigativní článek: čemu se propůjčila Taťána Kuchařová?

Na sociálních sítích se bohužel velmi často můžete setkat s hubnoucími nebo „ozdravnými“ programy, které vám slibují mnohé – od hubnutí, zlepšení psychického stavu, přes dosažení vysněné postavy, detoxikaci organismu až dokonce po vyléčení různých nemocí. Velmi často se tyto programy tváří tak, že jsou pro Vás zcela zdarma, a navíc je doporučují a propagují známé celebrity. Jeden takový program v poslední době velmi intenzivně propagovala oblíbená modelka a tanečnice Taťána Kuchařová (Brzobohatá) prostřednictvím videí na Instagramu. Na základě Vašich opakovaných podnětů jsme se proto rozhodli do tohoto programu infiltrovat a ukázat Vám na tomto příkladu, jak tyto ozdravné programy „zdarma“ skutečně fungují!

 

 

PROGRAM SE TVÁŘÍ NEVINNĚ

 

Jak to celé funguje? V první řadě dochází k masivnímu sběru fanoušků do „ozdravného programu“ na sociálních sítích a to především do uzavřené FB skupiny. V tomto směru dnes samozřejmě nejlépe funguje tzv. influencer marketing a známá modelka je tak naprosto ideálním lákadlem – kdo by snad nechtěl mít postavu jako ona? Paní Taťána má na svém Instagramovém účtu v současné době 286 000 sledujících, což je velmi signifikantní cílová skupina. V rámci tohoto programu se paní Taťána spojila s jistým panem Lukášem Gondkem, kterého sama nazývá „můj guru zdravého životního stylu a pan Gondek sám sebe označuje jako kouče zdraví anebo také jako leadera zdravého a úspěšného životního stylu. Pan Gondek na svém webu slibuje např. „obnovení zdraví o 150 %, ztrojnásobení životní energie, sexy postavua samozřejmě i „finanční nezávislost. Jak jinak. Pokud se podíváte na jeho Instagramový profil, je protkán reklamami na detox veganské kúry a velmi často obsahuje slovní spojení, jako je např. pasivní příjem – již toto zjištění patří mezi jedny z varovných příznaků. S panem Gondkem se Taťána dala dohromady dle jejich vlastních vyjádřeních na soc. sítích v posledním roce, kdy dle svých slov procházela „náročnějším obdobím“ a začala sama držet a doporučovat detoxy.

 

„Přátelé, jaro za dveřmi a ti, kteří chtějí nastartovat a kteří si třeba procházíte taky náročnějším obdobím jako já, doporučuju jarní detox těla i mysli.”

 

 

V poslední době začala Taťána společně s panem Gondkem propagovat program zvaný „BE FIT“ prostřednictvím Reels na Instagramu a to mnohdy velmi agresivním a zavádějícím způsobem. V jednom videu s paní Taťánou se např. pan Gondek převlékl za vědce a v první osobě množného čísla tvrdil, že „teorii o kaloriích JSME už dávno vyvrátili. To je přitom naprosto přesný opak toho, co tvrdí skuteční vědci anebo oficiální organizace v oblasti výživy, jako je v České republice např. Společnost pro výživu. Pokud vidíte osobu bez odborného vzdělání v oboru, která v převleku za vědce zpochybňuje současné vědecké poznání, aby Vás pozvala do svého ozdravného programu, měli byste zbystřit.

 

 

V dalším videu následně vystupuje pan Gondek v roli jogína, který tvrdí, že „skvělou postavu si vytvoříme silou myšlenky“ a že za jo-jo efekt mohou toxiny. V doprovodném textu pod videem se pak dozvídáme, že Jejich program „BE FIT“ spočívá v pěti živých vysíláních prostřednictvím soukromé facebookové skupiny. Ta ve chvíli psaní článku nasbírala už 4 400 členů.

 

 

Samotný program slibuje, že se naučíte, jak změnit své podvědomé nastavení a doporučuje, jaké praktické kroky máte udělat k dosažení „vysněné sexy postavičky“ již za pár měsíců. Na všech propagačních materiálech programu a v textech se dozvíte, že program je ZDARMA. To by bylo samozřejmě skvělé, kdyby se vám někdo tak věnoval, nic za to nechtěl a vy jste zcela zdarma získali jejich podporu a odpovědi na Vaše otázky, recepty na zdravá jídla, přátelskou komunitu a budovali zdravé návyky.

 

Zní to skvěle. Ale je tomu opravdu tak?

 

 

 

 

První livestream tohoto programu proběhl 19. 10. 2022 a měla se ho živě účastnit paní Taťána Kuchařová, samozřejmě také Lukáš Gondek a dokonce přišla i čarodějka Šárka (jak ji sám pojmenoval pan Gondek). V živém vysílání ale pan Gondek pustil špatně předtočené video Taťány, která ve skutečnosti nebyla zjevně vysílání vůbec přítomna (i když to tak mělo celou dobu vypadat). Jen pro zajímavost – tento livestream měl za jeden den téměř 3 tisíce zhlédnutí a pod videem bylo 800 komentářů.

 

 

 

 

 

JE PROGRAM SKUTEČNĚ ZDARMA?

 

Když odhlédneme od všudypřítomného doporučování detoxů, zavádějících informací o výživě a zdraví a potenciálně poškozujících informací od „čarodějky“ Šárky, která tvrdí, že si s sebou můžete nést trauma z minulých životů, možná si nyní říkáte, že motivovat lidi ke změně životního stylu, a to navíc zcela zdarma, je přece super. Opravdu je tento program zdarma? Na první pohled to tak vypadá, ale celý háček spočívá v tom, že pan Gondek má na webu tzv. TEST VITALITY a účastníci programu BE FIT dostávají na livestreamu důležitý úkol si tento „test vitality“ udělat. Dokonce za splnění tohoto úkolu mohou vyhrát konzultaci se Šárkou „čarodějkou“. O co jde v tomto testu? V tomto on-line testu na webové stránce musíte odpovědět na několik otázek a následně Vám přijde vyhodnocení „testu vitality“ na Vámi zadanou emailovou adresu.

 

 

 

 

VÝSLEDKY „TESTU VITALITY“

 

Jak asi nyní již tušíte, výsledky tohoto testu ve Vás mají vyvolat strach o vlastní zdraví, na který samozřejmě existuje placené řešení. Test jsme si schválně vyplnili my a naši spolupracovníci každý sám za sebe z několika různých profilů, ale pokaždé nám přišel stejný výsledek. Posuďte sami výsledky testu:

 

Pod tímto znepokojujícím výsledkem testu byl na této webové stránce pokaždé stejný text:

 

„Vaše ra nutriční podvýživy a zanesení odpadními látkami je již příliš velká. Každá vaše buňka prahne po odlehčení od toxinů a vydatném občerstvení živinami. Je zřejmé, že váš stav není dobrý. Pokud se rozhodnete pro změnu a začnete jednat, odvrátíte se od hrany průšvihu ke zdraví, které vám náleží. Ať už podstupujete nějakou léčbu a berete léky, nebo ještě ne, máme pro vás způsob, jak se skutečně uzdravit.

 

Naučíme vás jednoduchý návyk, díky kterému budete mít více energie, aniž byste se museli trápit s dietami, cvičením nebo očistnými kúrami. Vaše zdraví se začne zlepšovat, posílíte imunitu a rozzáříte se krásou, prohloubí se vám spánek, zrychlí trávení a zlepší se vám nálada. Zajímá vás, jak na to?

 

 

 

SNAHA VYSTRAŠIT

 


„Jak na to?“ Samozřejmě nákupem balíčku zelených potravin! Vzhledem k uvedeným textům ve výsledcích „testu vitality“ se skutečně nemůžeme ubránit dojmu, že hlavním cílem celého testu je Vás vystrašit a následně Vám prodat všelék (tzv. panaceum), který vyřeší všechny Vaše problémy. Tímto hypotetickým všelékem je v tomto programu tzv. „šťavnatý návyk“, což není nic jiného než balíček produktů s obsahem zeleného ječmenu a chlorelly za „pouhých“ 3 450 Kč. A navíc po slevě! Na webové stránce s výsledky „testu vitality“ se dozvídáte to, že příčinou nemocí jsou údajné toxiny z prostředí a nedostatek potřebných látek. Díky tomu se naše tělo nezvládá bránit proti patogenům.

 

Nepřijde vám tato rétorika povědomá? Typickým znakem šarlatánů je totiž to, že v první řadě ve vás vyvolají strach (například, že jste ohroženi toxiny) a následně vám nabídnou „všelék“, který vás zbaví všech vašich problémů. Musíte si za něj ale nejdříve samozřejmě zaplatit!

 

 

 

NEMUSÍTE Z JÍDELNÍČKU NIC ODSTRAŇOVAT!

Aby „bombastických“ účinků nebylo málo, tak je vystrašeným lidem navíc slíbeno, že „nemusíte ze svého jídelníčku nic odstraňovat, jen přidáte ječmen a chlorellu, a necháte je pracovat“. Bohužel, velká část populace takové tvrzení samozřejmě ráda uslyší a koupí si produkty, které jim slíbí zdraví a hubnutí bez práce a bez změny jejich jídelníčku, pohybových aktivit, návyků a bez změny chování. Něco takového je ale absolutní a prokazatelný nesmysl. Pokud se někdo bude i nadále stravovat každý den v řetězcích rychlého občerstvení, pít samé slazené nápoje a konzumovat převážně vysoce průmyslově zpracované potraviny, kouřit, k tomu nadměrně konzumovat alkohol, mít sedavý způsob života, nedostatečný spánek atd., tak zařazení těchto produktů nezmění vůbec nic.

 

 

 

NESCHVÁLENÁ ZDRAVOTNÍ TVRZENÍ?

 

Níže na stránce „testu vitality“ se pak autoři snaží přesvědčit lidi k nákupu zelených potravin pomocí tvrzení, která nápadně připomínají tzv. neschválená léčebná tvrzení, které jsou u potravin zakázány. Dle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) informace o potravině nesmí potravině přisuzovat vlastnosti umožňující zabránit určité lidské nemoci, zmírnit ji anebo ji vyléčit, ani na tyto vlastnosti odkazovat. Výrobci a prodejci potravin nesmí ve svých tvrzeních používat např. názvy nemocí a symptomů a ani slova jinak spojená s léčbou nemocí a zdravotními problémy. Pokud se tímto neřídí, tak se z právního hlediska konkrétně může jednat o porušení čl. 7 odst. 3 nařízení (EU) 1169/2011.1 Jaká tvrzení najdeme na stránce s výsledky „testu vitality“?

 

„Šťavnatý návyk váš organismus odkyselí, očiští od kovů a chemikálií, doplní všechny potřebné látky, vyléčí skryté záněty, pomůže přetvořit mikroflóru a zásobí vás antioxidanty. Takto vybaveni můžete klidně spát, protože váš imunitní systém je připraven porazit každého nepřítele.

 

„Ječmen a Chlorella nejsou lékem, ale přesto léčí. Nezaměřují se na potlačování příznaků nemocí, ale řeší jejich příčiny. Pravé příčiny nejsou ani tak patogeny, které tělo napadly, nebo geny, které se proti nám vzbouřily.

 

„Příčinou je, že toxiny z prostředí a nedostatek potřebných látek změní prostředí našeho těla tak, že se tělo již nezvládá patogenům bránit a aktivuje geny, které nám nemoci způsobují. Šťavnatým návykem se prostředí těla postupně mění tak, že se tělo „samo“ z nemocí uzdravuje. Ze zkušeností našich zákazníků víme, že to tak skutečně funguje.

 

 

MAJÍ CHLORELLA A ZELENÝ JEČMEN SMYSL?

 

Chlorella je sladkovodní řasa, která je často v podobě suplementace užívána veganskou populací, protože se zdá, že je relativně dobrým zdrojem deficitních látek ve veganské stravě, jako je např. železo nebo vitamin B12.2,3,4 Dále je také zdrojem esenciálních aminokyselin, její užívání tedy může být benefitem pro populaci veganů, případně vegetariánů. Tato řasa má také určité detoxikační schopnosti, kdy některé studie ukázaly její schopnost na sebe navázat těžké kovy nebo heterocyklické aminy přijaté ve stravě a podpořit tak jejich vyloučení z těla.5 Převažují však studie na animálních modelech a některé z nich tyto detoxikační schopnosti nepotvrdily, důkazy jsou tak smíšené.6 Pokud se podíváme na web Evropské komise, konkrétně chlorella nemá žádné schválené léčebné tvrzení.7

 

 

 

Zelený ječmen pochází z mladých rostlin, které ještě nezačaly produkovat semena. V průběhu této fáze růstu je rostlina velmi bohatá na nutrienty, které pomáhají ječmeni v produkci listů a semen. Extrakt ze zeleného ječmene obsahuje spoustu živin a mikronutrientů včetně magnesia, vitaminů A a C a také antioxidantů. V neposlední řadě je také bohatý na vlákninu. Z tohoto důvodu se zelenému ječmeni přisuzuje spousta benefitů.8

 

Potřebujeme tedy konzumovat tyto zelené potraviny, abychom se detoxikovali a byli zdraví? Samozřejmě, že nepotřebujeme. Náš organismus se bez těchto potravin dokáže obejít, klíčem je totiž pestrá a vyvážená strava s dostatkem ovoce, zeleniny a dalších vhodných a zdraví prospěšných potravin, které tyto nutrienty a vlákninu také obsahují. Navíc za běžných okolností náš organismus nepotřebuje pomoci s detoxikací, protože to za nás samozřejmě dělají naše vnitřní orgány (játra, ledviny, lymfatický systém atd.) 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Na druhou stranu, zelené potraviny patří mezi relativně bezpečné suplementy a pokud např. někdo nemá dostatečně pestrou stravu, může si svůj jídelníček obohatit i o mikronutrienty a látky z těchto zelených potravin. Pokud se ale někdo stravuje velmi nevhodně, konzumuje příliš vysoké množství průmyslově zpracovaných potravin chudých na živiny, zelené potraviny to v žádném případě nezachrání. Neměli bychom tedy tyto zelené potraviny v žádném případě brát jako zázračné řešení všech našich problémů a věřit reklamním sloganům „nemusíte ze svého jídelníčku nic odstraňovat a jen necháte zelené potraviny pracovat“. Pro změnu Vašeho životního stylu k lepšímu je nutné dlouhodobě změnit i Vaše chování. Žádný „zázračný“ produkt to za Vás neudělá.

 

 

ZÁVĚR

 

Hlavním cílem tohoto článku bylo názorně ilustrovat, jak fungují „ozdravné programy“, které velmi často propagují různé známé osobnosti a celebrity s tím, že je to zdarma. Na první pohled vypadá skvěle, že získáte podporu známých osobností, recepty na zdravá jídla a podporu přátelské komunity. Na druhý pohled ale můžete zjistit, že obchodním modelem také skupiny může být vytváření strachu lidí o své zdraví a následná nabídka placených produktů, které všechny Vaše rizika a zdravotní problémy údajně vyřeší bez jakékoliv změny Vašeho chování a jídelníčku. Na příkladu paní Taťány Kuchařové jsme si ukázali, že tvář známé osobnosti pomohla velmi rychle naplnit uzavřenou facebook skupinu „Zdravě do skvělosti“, kde je v tuto chvíli 4 400 členů, zatímco před začátkem spolupráce s paní Taťánou to bylo výrazně méně. Nyní po skončení programu „BE FIT“ jsou v této skupině všem členům už každý den přímo nabízeny k nákupu zelené produkty.

 

Rádi bychom proto na závěr doporučili, abyste v oblasti výživy a zdraví nevěřili automaticky celebritám, influencerům, osobám bez odborné kvalifikace, kteří se převlékají za vědce (a říkají přesný opak toho, co říkají vědci), ani pochybným „guru“ bez odborné kvalifikace. Některé celebrity a influenceři to s Vámi mohou myslet dobře a upřímně Vám chtějí poradit. Velká část celebrit a influencerů Vám ale chce akorát něco prodat a vydělat na Vás peníze a Vaše fyzické a duševní zdraví je absolutně nezajímá. Dejte tedy velký pozor na to, komu svěřujete do rukou své zdraví, a pamatujte si, že pokud něco vypadá, že je kompletně zdarma, tím produktem jste obvykle vy.

 

 

Zdroje:

  1. https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx
  2. KITTAKA-KATSURA, Hiromi, et al. Purification and characterization of a corrinoid compound from Chlorella tablets as an algal health food. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 2002, 50.17: 4994-4997.
  3. BITO, Tomohiro, et al. Characterization and quantitation of vitamin B12 compounds in various chlorella supplements. Journal of agricultural and food chemistry, 2016, 64.45: 8516-8524.
  4. NAKANO, Shiro; TAKEKOSHI, Hideo; NAKANO, Masuo. Chlorella pyrenoidosa supplementation reduces the risk of anemia, proteinuria and edema in pregnant women. Plant foods for human nutrition, 2010, 65.1: 25-30.
  5. LEE, Inyeong, et al. Detoxification of chlorella supplement on heterocyclic amines in Korean young adults. Environmental Toxicology and Pharmacology, 2015, 39.1: 441-446.
  6. KIM, You Jin; KWON, Sanghee; KIM, Mi Kyung. Effect of Chlorella vulgaris intake on cadmium detoxification in rats fed cadmium. Nutrition Research and Practice, 2009, 3.2: 89-94.
  7. European Commission | [online]. Dostupné z: https://ec.europa.eu/food/safety/labelling_nutrition/claims/
  8. KAMIYAMA, Masumi; SHIBAMOTO, Takayuki. Flavonoids with potent antioxidant activity found in young green barley leaves. Journal of agricultural and food chemistry, 2012, 60.25: 6260-6267.

 

 

Zdroje obrázků a fotek:

FB skupina „ZDRAVĚ DO SKVĚLOSTI“

E-mailový newsletter intogreat.cz

Osobní Instagramové profily:
https://www.instagram.com/tatianagbrzobohata/
https://www.instagram.com/lukas_gondek/blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank