Fungují magické kameny na hubnutí?

V našem oboru jsme se setkali již s mnoha bizarními postupy a „osvědčenými“ technikami, jak redukovat svoji hmotnost, ale jistě mezi ty nejšílenější bezesporu patří hubnutí pomocí „léčivých“ kamenů. Cesta, jak zhubnout nadbytečné kilogramy, může být opravdu dlouhá a náročná, a proto lidé často sahají po metodách, které nejsou zrovna vědecky ověřené. Jednou z těchto metod mohou být i léčivé kameny nebo krystaly, jejichž popularita v posledních několika letech roste a lidé přísahají, že jim tyto krystaly poskytují mnoho výhod – od redukce stresu, detoxikace až po hubnutí. Použití těchto kamenů samozřejmě podporovaly v minulosti i slavné osobnosti včetně Gwyneth Paltrow nebo Victorie Beckham. Může tato metoda alespoň částečně fungovat?

 

 

Na webu jednoho z prodejců těchto kamenů se např. můžete dočíst:

 

„Každý kámen v sobě ukrývá vlastnosti, které můžeme využít jak v oblasti fyzické, duševní či přímé ovlivnění psychiky. Nezapomeňme také na ochranné kameny, které nám pomáhají nejen před negativním vlivem cizích osob, rušení geopatogenních zón a anomálií, ale také s chrání například před kousnutím klíštětem, (viz Mlhovský kardumen). Dnes budeme hovořit o hubnutí pomocí kamenů. Řešení se nabízí a to hned několik, například pitím energetické vody z vybraných kamenů, využití skupinové síly kombinací vybraných kamenů v podobě magických misek nebo nošením kamenů na těle.“

 

Zde vás musíme zklamat, protože samozřejmě tyto kameny nemají žádné zázračné nebo léčivé účinky a jejich nošení na těle, pití energetické vody z těchto kamenů nebo doteky nezpůsobí ani vyšší úbytek hmotnosti. Jako ochranu před klíštětem bychom na ochranné kameny také moc raději nespoléhali. Naštěstí v textu prodejce kamenů na hubnutí dále také dodává:

 

„Nyní nám zbývá již upravit svůj bohatý jídelníček a zapojit tělo do pohybu, který nám vyhovuje a jsme schopni ho skutečně realizovat a pak nepovolit. Výsledek se dostaví.“

 

Tzn. v této větě sám prodejce připouští, že zřejmě kameny samy o sobě pro hubnutí nestačí, ale je třeba upravit i jídelníček a pohybový režim. Jak prosté, že?

 

 

JAK SKUTEČNĚ FUNGUJE HUBNUTÍ A DIETY

 

Pojďme si vysvětlit, jak skutečně funguje hubnut a diety. Všechny racionální redukční diety zaměřené na spalování tuků fungují na stejném principu vytvoření energetického deficitu, přičemž z hlediska hubnutí a spalování tuků prakticky nezáleží na tom, zdali je v redukční dietě energetický deficit vytvořený primárně omezením příjmu tuků anebo sacharidů.1 Ze všeho nejdůležitější je hlavně to, aby daný druh diety člověku individuálně vyhovoval vzhledem k jeho životnímu stylu, chuťovým preferencím, udržitelnosti a dodržování jídelníčku a aby poskytl dostatek energie na prováděné pohybové a sportovní aktivity a tím přispěl k navýšení energetického výdeje a k vytvoření kalorického deficitu. Ukazuje se totiž, že ty nejvíce efektivní diety jsou také ty nejdéle udržitelné. To znamená, že to, co opravdu funguje při hubnutí, je energetický (kalorický) deficit, nikoliv nějaké magické účinky kosmické energie kamenů nebo harmonizace, které kalorickou bilanci samozřejmě nijak neovlivňují (respektive vůbec tyto domnělé účinky a energie neexistují).

 

 

 

 

MOHOU MÍT KAMENY NĚJAKÉ BENEFITY NEBO RIZIKA?

 

Jediný možný benefit těchto kamenů může být založen na placebo efektu. Je známo, že naše víra v něco, ať už je to zázračný kámen nebo pilulka, může mít reálný dopad na biochemické pochody v našem těle, případně může ovlivnit i naši psychiku. Placebo efekt např. velmi dobře funguje v terapii bolesti a může mít i nějaký význam v terapii obezity.2,3 Je však nutné dodat, že placebo nebo tzv. efekt očekávání (angl. expectancy effect) může být dvousečnou zbraní. Např. účastníci studie z roku 2014, kterým výzkumníci podávali suplementy na hubnutí (s obsahem placeba, respektive rýžové mouky) zhubli ve skutečnosti méně, protože více spoléhali na suplementy a méně na svoje úsilí.4 Stejně tak kameny na hubnutí mohou se správným přístupem pomoci v udržitelnosti redukční diety, ale také u některých jedinců zároveň mohou vyvolat falešný pocit toho, že „magický“ kámen za ně odvede veškerou práci a nemusí se tolik snažit.

 

Kde naopak kameny mohou potenciálně uškodit je způsob jejich užití ve formě tzv. krystalové vody. Některé e-shopy a šarlatáni totiž doporučují nechat kameny několik minut až hodin ve vodě působit a tu potom vypít pro její údajné léčebné účinky. Díky pití této vody ale hrozí její kontaminace mikroorganismy, případně i toxickými látkami při použití nevhodných kamenů, ze kterých se mohou tyto látky uvolňovat – nikdy totiž přesně neznáme jejich přesné složení. Některé z nich tak mohou obsahovat např. azbest, hliník, měď, síru, olovo a další potenciálně toxické prvky a sloučeniny.5

 

 

ZÁVĚR

Musíme vás zklamat, ale opět i tady platí, že na vaší cestě ke zdravému životnímu stylu nebo i hubnutí vám žádné zkratky a zázračná řešení nepomohou. Jak tedy jistě už tušíte, ani magické kameny zde nebudou fungovat a k větší ztrátě hmotnosti nepovedou – tedy v případě, pokud si je před vážením hmotnosti nevyndáte z kapes oblečení, pouze v tomto případě by opravdu nějaké účinky mohly mít. Na druhé straně nesmyslné namáčení krystalů ve vodě může mít i svá rizika. Pokud tedy chcete zhubnout, zaměřte se raději na ty podstatné věci jako je dostatek pohybu, zdravá strava, redukce stresu a dostatečně dlouhý spánek.

 

 

 

Zdroje:

  1. ARAGON, Alan A., et al. International society of sports nutrition position stand: diets and body composition. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2017, 14.1: 16.
  2. COLLOCA, Luana. The placebo effect in pain therapies. Annual review of pharmacology and toxicology, 2019, 59: 191.
  3. FONTAINE, Kevin R., et al. Placebo effects in obesity research. Obesity (Silver Spring, Md.), 2016, 24.4: 769.
  4. TIPPENS, Kimberly M., et al. Expectancy, self-efficacy, and placebo effect of a sham supplement for weight loss in obese adults. Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine, 2014, 19.3: 181-188.
  5. https://www.healthline.com/health/mind-body/do-crystal-infused-water-bottles-really-work#safety


blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank
blank