Kvalita běžných proteinových suplementů

Kosterní svalovina, jako jedna z tkání lidského těla, zastává nepostradatelnou roli v mnoha oblastech a to nejenom ve sportu, ale i v běžném životě, protože z velké míry ovlivňuje i náš metabolismus a zdraví. Po dokončení fyzického vývoje každého člověka už ale obvykle nedochází k nárůstu nové svalové hmoty bez zajištění dostatečných stimulů (jako je např. silový trénink). Svalová hmota dokonce začíná počátkem 4. dekády našeho života ubývat rychlostí zhruba 0,8 % ročně, přičemž tento její úbytek se označuje jako sarkopenie. Sarkopenie je spojována s mnoha chronickými onemocněními včetně metabolického syndromu, diabetu a kardiovaskulárních onemocnění. 

Cílem každého z nás by mělo být tedy zachování co největšího množství svalové hmoty. Jednou z nejlepších cest k zamezení katabolismu svalových bílkovin je silový trénink a příjem vyššího množství bílkovin ve stravě, které vede ke stimulaci proteosyntézy, ochrany svalové hmoty (především v kalorické restrikci) a ke zmírnění či potlačení ztráty svalové hmoty vlivem stáří. Kromě příjmu kvalitních bílkovin ve stravě můžeme doplňovat bílkoviny i ve formě proteinových suplementů jako je například syrovátkový (whey) protein, ale existují i další zdroje jako je například kasein nebo sója.

 

Pokud chcete přijímat ty nejkvalitnější proteinové suplementy, nejlepší volbou pro drtivou většinu sportovců je stále syrovátkový protein jako zlatý standard, který řadíme mezi TOP10 vůbec nejefektivnějších suplementů na trhu. Je to tak především díky jeho vysokému obsahu esenciálních aminokyselin včetně BCAA, rychlé stravitelnosti a vysoké koncentraci leucinu, který je klíčem pro stimulaci proteinové syntézy – tedy i budování svalů. V mnoha výzkumech se díky těmto vlastnostem potvrdil jeho vyšší vliv na stimulaci proteosyntézy v porovnání se sojovým proteinem či kaseinem.

 

Je to právě aminokyselina leucin, která z velké části může za anabolické účinky syrovátky. Ukazuje se totiž, že existuje minimální množství leucinu, které je nutné k vyvolání dostatečné odezvy pro stimulaci proteosyntézy. Toto množství se v literatuře označuje jako tzv. leucinový práh (“leucine treshold”) a pro každého člověka je individuální. Podle většiny zdrojů se ideální množství leucinu v jedné dávce pro maximální stimulaci proteosyntézy pohybuje někde kolem 2,5 – 3,0 g leucinu, přičemž silový trénink toto ideální množství snižuje a naopak u starších lidí je potřeba vyššího množství leucinu k dosažení stejné stimulace. Leucinový práh je také ovlivněn rychlostí trávení dané bílkoviny, kdy syrovátka má opět výhodu v tom, že je snadno a rychle stravitelná, tedy i aminokyseliny jsou rychle dostupné k využití pro stavbu bílkovin.



blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank