Káva na hubnutí s amfetaminem

Káva na hubnutí s amfetaminem?

Možná jste v posledních týdnech zaregistrovali na sociálních sítích nabídky “kávy na hubnutí”, která má podporovat spalování tuků “bez omezování se v jídle a cvičení v posilovně”. Dokonce prý i detoxikuje a pomáhá se zdravotními problémy. Během září nám přišly desítky dotazů, kterým jsme nejprve nevěnovali pozornost (protože tato marketingová tvrzení jsou zkrátka směšná), ale při bližším pohledu jsme byli šokováni, jak obludných a nebezpečných rozměrů celá tato kauza dosahuje. Tady vůbec nejde jen o přehnaná tvrzení o nějakém suplementu (instantní kávě), díky kterému byste zhubli tuk i bez úpravy jídelníčku a pohybových aktivit. Tady jde o nelegální prodej suplementu (instantní kávy) s obsahem látky ze skupiny amfetaminů, která může vést k pozitivnímu dopingovému či drogovému testu a která může být zdravotně nebezpečná!

 

Na úvod malé shrnutí o vlivu kávy na zdraví a hubnutí. Velké epidemiologické studie naznačují, že pití 3-5 šálků kávy denně snižuje celkovou mortalitu a káva skutečně obsahuje benefitní látky jako např. kyselinu chlorogenovou a další antioxidanty včetně fenylindanů, které zřejmě snižují riziko vzniku neurodegenerativních onemocnění CNS (jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba). Co se týká účinků samotného pití kávy na hubnutí, výsledky jsou smíšené a velmi mírné pozitivní účinky byly zjištěny ve studiích, které byly sponzorované potravinářským průmyslem (např. Tchibo). Pak samozřejmě na trhu existují různé “fitness a hubnoucí kávy”, které obsahují např. acetyl-l-karnitin a L-theanin, které mohou mírně zlepšovat kognitivní výkon a náladu, extrakt ze zeleného čaje, který v kombinaci s kofeinem může zvyšovat využití tuků jako zdroje energie a zvyšovat klidový metabolismus, a další látky a extrakty, které by měly pozitivně ovlivňovat metabolismus tuků (např. Citrus aurantium, Yerba maté a další). Pro všechny tyto hubnoucí a fitness kávy ale platí, že mohou výsledky redukční diety skutečně zlepšovat a podporovat její udržitelnost, ale nebudou fungovat na hubnutí bez toho, aniž byste byli v kalorickém deficitu díky úpravě jídelníčku a pohybových aktivit. Jinými slovy, když neuděláte změny ve svém jídelníčku a pohybu a koupíte si pouze drahou hubnoucí kávu, z hlediska hubnutí se nezmění vůbec nic. Tím by náš článek o zázračné hubnoucí kávě mohl končit, pokud bychom si nevšimli toho, že káva Valentus optimum distribuovaná prostřednictvím sociálních sítí obsahuje také další zakázané a zdraví nebezpečné látky!

 

 

1. Doping

 

Káva Valentus SlimROAST Optimum obsahuje fenylethylamin (neboli fenetylamin), který je na Seznamu zakázaných látek a metod dopingu v ČR i celosvětově v rámci World Anti-Doping Agency (WADA). Například na Novém Zélandu byl letos v létě zveřejněn případ ženy, která měla díky pití této kávy pozitivní drogový test na amfetaminy (který byl prováděn zaměstnavatelem). 20. září 2019 pak Dánská veterinární a potravinářská správa varovala spotřebitele, že káva Valentus Slim Roast Optimum Dark Roast Coffee může vést k pozitivnímu dopingovému testu na sportovní soutěži a varuje i před vedlejšími účinky. I samotný mluvčí společnosti Valentus uvedl, že je jejich káva označena jako “nekompliantní s WADA pro možnost pozitivního testu na amfetaminy”. Jinými slovy, přímo mluvčí výrobce připouští, že po pití této kávy můžete mít pozitivní dopingový či drogový test! Tuto skutečnost už ale multi-level prodejci na sociálních sítích nezmiňují, že? Je velmi smutné, že tuto kávu nabízí masivně např. i bývalá závodnice SKFČR v bikiny-fitness, aniž by tuto informaci kdekoliv uvedla.

 

 

2. Zdravotní rizika

 

Káva totiž vedle dalších látek jako je např. kofein nebo extrakt ze zeleného čaje obsahuje jak zmíněný fenylethylamin (PEA) zakázaný ve sportu, tak i 2-amino-5-methylheptan (DMHA), obě tyto látky jsou i přímo uvedené na obalu produktu ve složení.

 

PEA je silný stimulant ze skupiny amfetaminů, jehož užívání může vést k pozitivnímu dopingovému nebo drogovému testu na amfetaminy. Mezi vedlejší účinky PEA patří bolesti hlavy, tachykardie, zvýšení krevního tlaku, úzkost, nervozita a nevolnost. Při vysokých dávkách byly zaznamenány případy zástavy srdce a mrtvice.

 

DMHA je silný psychoaktivní stimulant nervové soustavy a v USA se používá ve spalovačích tuků a pre-workout suplementech. Mezi vedlejší účinky DMHA patří nevolnost, zvýšený krevní tlak, srdeční palpitace a následně velká únava a pocit nedostatku energie po odeznění účinku. Dlouhodobé užívání vede k vypěstování tolerance a potenciálně i k závislosti na této látce.

 

Laboratorní rozbor kávy od Canterbury Health Laboratories z Nového Zélandu navíc ukázal, že káva obsahuje i další stimulant 1,3-dimethylamylamine (DMAA), který je svým účinkem podobný DMHA, ale není uvedený ve složení. Na rozdíl od PEA a DMHA ale zástupci společnosti Valentus popřeli, že by káva DMAA obsahovala.

 

Ať již tato káva obsahuje “pouze” PEA a DMHA uvedené ve složení anebo i DMAA, je opravdu šílené, že je tento produkt různými “blogerkami” na sociálních sítích nabízený s následujícími texty:

 

❌ “produkty, které vám pomohou zbavit se přebytečných centimetrů zdravým a šetrným způsobem…”, “káva, která pomáhá i se zdravotními problémy – vysoký krevní tlak,…” , “káva je super na úbytky tuku, za mě je TOP i co se týče zdravotní stránky. Doporučuji užívat kávu nejlépe minimálně po dobu 3 měsíců, ale to je na každém z Vás.”

 

Netušíme, zda-li autorka těchto textů o potenciálním poškození zdraví či obsahu zakázaných látek ve Valentus produktech ví anebo je záměrně zamlčuje s cílem prodeje, ale suplement, který obsahuje mix amfetaminů, DMHA a kofeinu PROKAZATELNĚ zvyšuje krevní tlak, může způsobovat poruchy srdečního rytmu nemluvě o riziku vypěstování si závislosti při dlouhodobém užívání. Nejedná se tedy v žádném případě o nějaký “zdravý a šetrný způsob hubnutí”. Naopak má svoje velká zdravotní rizika a jako sportovci po něm můžete být dokonce pozitivní na soutěži.

 

 

3. Multi-level marketing a pyramidové schéma prodeje

 

Možná Vás nyní napadá, jak je tedy možné, že produkt obsahující tyto látky (v USA povolené, v EU zakázané) může být distribuován na českém trhu. Oficiálně nemůže. Proto je v Evropské unii distribuován přes sociální sítě pomocí lokálních “blogerů” a “influencerů”, kteří se zapojí do tzv. “Valentus compensation plan”, což je pyramidové multi-level marketing schéma prodeje. Např. ve Velké Británii je prodej produktů Valentus ilegální a nejznámějším skandálem byl případ bývalé Miss Anglie Charlotte Thomson z roku 2017, která prodávala produkty Valentus přes svůj multi-level marketing systém. Po návštěvě úředníků a zavření obchodu následně tvrdila, že nevěděla, že jsou tyto produkty v UK ilegální a z celé věci vinila Valentus. Podle dostupných informací tento podpultový obchod prostřednictvím sociálních sítí kvete v současné době nejvíce ve Španělsku.

 

Je poměrně úsměvné, že reklamní texty šířené blogerkami v ČR jako např. “neomezovat se v jídle, netrávit hodiny v posilovně a přesto půjdou kila dolů” při prodeji této kávy jsou úplně stejné třeba i na Novém Zélandu “no exercise needed, no diet needed, no torture…”. Proto nevěřte žádným generickým textům ani srovnávacím fotografiím, které kolují na internetu po celém světě a na kterých Vám budou blogerky tvrdit, že jsou to reálné výsledky jejich klientek, které pouze díky pití této kávy shodily kilogramy tuků za pár týdnů.

 

A mimochodem, ze soudního sporu mezi Advanced Laboratories International a Valentus z roku 2016 vzešla jedna velmi zajímavá informace – Valentus platil výrobci 6 dolarů za jedno balení, zatímco koncovému zákazníkovi je prodáváno jedno balení nejčastěji za cca 60 dolarů. Inu, proč se do tohoto multilevel marketingu také nezapojit, zní to lákavě, že? Možná se na to můžete zeptat lidí ve FB skupině “Victims of Valentus”, kterým nebyly bonusy za vysoké prodeje vyplaceny 🙂

 

 

Závěr

 

Závěrem znovu zdůrazněme, že různé látky ve fitness a hubnoucích kávách jako je např. kofein, extrakt ze zeleného čaje, L-theanin a další mohou skutečně zlepšovat udržitelnost redukční diety, kognitivní schopnosti i náladu, ale na hubnutí NEBUDOU FUNGOVAT bez kalorického deficitu, tedy bez současné úpravy jídelníčku a pohybových aktivit. Samozřejmě, že produkt obsahující zakázané látky jako jsou např. sloučeniny ze skupiny amfetaminů budou energetický příjem (pocity hladu a sytosti) i energetický výdej (pohybové aktivity, pocit energie) ovlivňovat. Otázkou je, za jak vysokou cenu z hlediska zdravotních rizik a možného vzniku závislosti. Zároveň můžete mít pozitivní dopingový nebo drogový test na amfetaminy. O všech těchto rizicích by měli být lidé informováni a je velmi hloupé a sprosté, že je tato káva nabízena blogerkami a bývalou závodnicí SKFČR jako nějaké zdravé a šetrné hubnutí, které pomáhá se zdravotními problémy. Ve skutečnosti to může být díky obsahu zakázaných látek přesně naopak.

 

 

! Aktualizace! 

 

Potravinářská inspekce varuje: káva Valentus škodí zdraví!

 

 

 

 

 

ZDROJE:

 

Anti Doping ČR [online]. Copyright © [cit. 01.10.2019]. Dostupné z: http://www.antidoping.cz/documents/kodex_2019_zakazane_latky_a_metody.pdf

 

CATALANI, Valeria, et al. Octodrine: new questions and challenges in sport supplements. Brain sciences, 2018, 8.2: 34. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5836053/

 

Customs warns about health products sold online after test of diet coffee | 1 NEWS NOW | TVNZ. [online]. Copyright © [cit. 01.10.2019]. Dostupné z: https://www.tvnz.co.nz/one-news/new-zealand/customs-warns-health-products-sold-online-after-test-diet-coffee

 

DMHA in Dietary Supplements | FDA. U.S. Food and Drug Administration [online]. Dostupné z: https://www.fda.gov/food/dietary-supplement-products-ingredients/dmha-dietary-supplements

 

Fenylethylamin. Found [online]. Dostupné z: https://cs.dbpedia.org/page/Fenylethylamin

 

Fødevarestyrelsen fraråder kaffeprodukt. Dostupné z: https://www.foedevarestyrelsen.dk/Nyheder/Aktuelt/Sider/Nyheder%202019/Fødevarestyrelsen-fraråder-kaffeprodukt.aspx

 

GUNTER, Marc J., et al. Coffee drinking and mortality in 10 European countries: a multinational cohort study. Annals of internal medicine, 2017, 167.4: 236-247. https://annals.org/aim/article-abstract/2643435/coffee-drinking-mortality-10-european-countries-multinational-cohort-study

 

KOTYCZKA, Christine, et al. Dark roast coffee is more effective than light roast coffee in reducing body weight, and in restoring red blood cell vitamin E and glutathione concentrations in healthy volunteers. Molecular nutrition & food research, 2011, 55.10: 1582-1586. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/mnfr.201100248

 

MANCINI, Ross S.; WANG, Yanfei; WEAVER, Donald F. Phenylindanes in brewed coffee inhibit amyloid-beta and tau aggregation. Frontiers in neuroscience, 2018, 12: 735. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnins.2018.00735/full?fbclid=IwAR1vQGsZytGaJagexAuzaHTEPcOOrDSSw7wiZYlkCEfbiD5YMLkJrO0Z0N4

 

ONAKPOYA, Igho; TERRY, Rohini; ERNST, Edzard. The use of green coffee extract as a weight loss supplement: a systematic review and meta-analysis of randomised clinical trials. Gastroenterology research and practice, 2011, 2011. https://www.hindawi.com/journals/grp/2011/382852/

 

Phenethylamine | C8H11N – PubChem. PubChem [online]. Dostupné z: https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Phenethylamine

 

SMELAND, Olav B., et al. Chronic acetyl-L-carnitine alters brain energy metabolism and increases noradrenaline and serotonin content in healthy mice. Neurochemistry international, 2012, 61.1: 100-107. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22549035

 

WANG, Mei, et al. 1, 5-Dimethylhexylamine (octodrine) in sports and weight loss supplements: Natural constituent or synthetic chemical?. Journal of pharmaceutical and biomedical analysis, 2018, 152: 298-305. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29454882

 

World Anti-Doping Agency (WADA) [online]. Copyright © [cit. 01.10.2019]. Dostupné z: https://www.wada-ama.org/sites/default/files/wada_2019_english_prohibited_list.pdf

Tags:


On-line webináře
VÝŽIVA SPORTUJÍCÍCH DĚTÍ

Výživa matky. Výživa dítěte Výživa sportujicích dětí
blank