Zdravotní benefity pití čaje

Dáváte si každé ráno šálek čaje? Berete to jako rituál, který vás připraví na start do nového dne? Podle této studie pravidelná konzumace čaje může mít i mnohé zdravotní benefity!1

 

Vědci z Národního institutu pro výzkum rakoviny oslovili téměř půl milionu dospělých Britů a zeptali se jich na jejich zvyky ohledně konzumace čaje. Následně sledovali jejich chování po dobu dvou týdnů. Ve studii také brali v potaz zdravotní, socioekonomické faktory, kouření, příjem alkoholu, stravu, věk, pohlaví a rasu.

 

Po vyhodnocení studie výzkumníci došli k závěru, že příjem 2 a více šálků čaje denně je spojen s 9-13% redukcí rizika úmrtí oproti lidem, kteří čaj nepijí. Tyto výsledky neovlivnila dokonce ani teplota čaje, přidání cukru nebo mléka do čaje.

 

Redukce rizika úmrtí se týkala především kardiovaskulárních onemocnění, které patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v zemích s vyšší příjmovou kategorií, na druhé straně redukce rizika rakoviny se neprokázala – zřejmě díky tomu, že se ve skupině za krátký čas nevyskytlo dostatek úmrtí na rakovinu, aby se výsledky projevily.

 

Dalším přínosem této studie je to, že se věnovala evropské populaci, protože většina těchto studií o zdravotních pozitivech pití čaje je zaměřena na asijskou populaci, která konzumuje převážně zelený čaj. Nyní se podobné benefity tedy potvrdily i u pití černého čaje, který je nejčastěji konzumovaný právě ve Velké Británii.

 

I když čaj je jistě velmi zdravý a obsahuje spoustu benefitních látek, mezi které patří například rostlinné polyfenoly2, nemůžeme z této epidemiologické studie vyvozovat kauzalitu neboli příčinnou souvislost. Lidé, kteří totiž pijí čaj, obecně mají i zdravější životní styl. Tyto další faktory, které nedokážeme úplně všechny kontrolovat, tedy mohly zkreslit výsledky studie.

 

Na druhou stranu pokud vám čaj chutná, berete jeho pití jako relaxační rituál a pomáhá vám dodržovat optimální pitný režim, je to samo o sobě velmi pozitivní. Možné zdravotní benefity navíc už jsou jen třešničkou na dortu! A pro nás ostatní, co čaj pravidelně nepijeme, je tu naštěstí káva, která může mít také velkou spoustu benefitů pro naše zdraví.3

Zdroje:

  1. https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-study-tea-drinkers-uk-suggests-health-benefits-black-tea
  2. KHAN, Naghma; MUKHTAR, Hasan. Tea polyphenols in promotion of human health. Nutrients, 2018, 11.1: 39.
  3. POOLE, Robin, et al. Coffee consumption and health: umbrella review of meta-analyses of multiple health outcomes. bmj, 2017, 359.


blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank