Veganské mýty - gladiátoři

Veganské mýty – gladiátoři

Už jste slyšeli o připravovaném dokumentu o benefitech veganské stravy ve sportu s kontroverzním popiskem „…world-renowned athletes and scientists who prove that everything he had been taught about protein was a lie.“? V dokumentu se dokonce objeví i Arnold Schwarzenegger. Co na to říkáte?

 

> https://www.imdb.com/title/tt7455754/

 

❌ Už i pouhý trailer je plný anekdotálních „důkazů“ a manipulativních tvrzení a samozřejmě nechybí porovnávání člověka s býložravci. Nicméně, v traileru nás nejvíce zaujalo tvrzení o římských gladiátorech, že byli ztělesněním síly a přitom jedli převážně rostlinnou stravu: „How could the original professional fighters be so powerful eating only plants?“ Jak je to však doopravdy?

 

✅ Zdá se, že gladiátoři dle izotopové analýzy kostí zřejmě opravdu konzumovali převážně rostlinnou stravu s velkou převahou sacharidů, která byla převážně vegetariánská (nikoliv veganská!) a dokonce museli již v té době doplňovat vápník odvary z vypalovaného dřeva nebo kostní moučkou. Nicméně, je nutné si uvědomit, že gladiátoři nebyli žádní elitní sportovci, ale jednalo se o OTROKY, ZLOČINCE ČI VÁLEČNÉ ZAJATCE. V žádném případě tedy nebyli „krmeni“ pro jejich optimální zdraví či výkonnost, ale jen pro jejich krátkodobé přežití a SHOW zřejmě také s co nejnižšími náklady.

 

✅ Vegetariánská strava u gladiátorů tedy neměla nic společného s etickou či enviromentální problematikou, ani dlouhodobým zdravím gladiátorů, kteří často žili jen několik týdnů či měsíců. Pravděpodobné vysvětlení je totiž mnohem prozaičtější – gladiátoři zřejmě dostávali vegetariánskou stravu s převahou jednoduchých sacharidů kvůli tomu, protože ve skutečnosti byli a chtěli být „tlustí“ (nebo aspoň většina z nich). Dostatečné zásoby podkožního tuku jim totiž poskytovaly mechanickou ochranu před sečnými a řeznými ranami. Gladiátoři s dostatečnou mírou podkožního tuku byli odolnější proti poškození nervových a cévních struktur a tedy i vykrvácení a déle vydrželi v boji i s povrchovými ranami, což znamenalo lepší show, delší přežití a výnosnější investici.

 

✅ Představa o vyrýsovaných a svalnatých postavách gladiátorů je tedy nejspíše vykonstruovaná a zkreslená vlivem filmového průmyslu.

 

Samozřejmě jsme zvědaví na celý dokument, který vychází v průběhu září. Pokud si zatím chcete připomenout nejčastější veganské mýty včetně úsměvného tvrzení veganského strongmana Patrika Baboumiana v traileru o tom, že svalnatý býk také nejí maso, podívejte se na náš velký článek:

 

Veganské mýty o výživě člověka

 

 

 

 

#1 československá evidence based konference o výživě

Zdroje:

 

LÖSCH, Sandra, et al. Stable isotope and trace element studies on gladiators and contemporary Romans from Ephesus (Turkey, 2nd and 3rd Ct. AD)-implications for differences in diet. PloS one, 2014, 9.10: e110489.
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0110489

 

KANZ, Fabian; GROSSSCHMIDT, Karl. 19. Dying in the arena: the osseous evidence from Ephesian gladiators. In: Roman Amphitheatres and Spectacula, a 21st-century Perspective: Papers from an International Conference Held at Chester, 16th-18th February, 2007. British Archaeological Reports Limited, 2009. p. 211.
https://www.researchgate.net/profile/Fabian_Kanz/publication/
289536254_Dying_in_the_Arena_the_Osseous_Evidence_from_Ephesian_Gladiators/links/56938e3d08ae0f920dce9bac.pdf

Tags:


blank

Rádi Vás přivítáme v našich
nutričních poradnách.

Moderní individuální nutriční poradenství na základě vědecky podložených postupů od vysokoškolsky vzdělaných profesionálů ve výživě. Bez extrémů a „zázračných” produktů k dlouhodobě udržitelným výsledkům!

Najdete nás:
Praha | Brno | Online

blank
blank